Stracili cierpliwość. Już nie wykluczają dostaw broni do Ukrainy
Władze Korei Południowej są mocno zaniepokojone zacieśniającą się współpracą wojskową Rosji i Korei Północnej. Coraz częściej wspominają, że pod uwagę brana jest zmiana podejścia do wojny w Ukrainie, co mogłoby oznaczać transfery południowokoreańskiej broni na front. Jakiej konkretnie?
Południowokoreańskie media donoszą, że tamtejsze władze wyślą delegację do NATO w celu wymiany informacji na temat współpracy wojskowej Rosji i Korei Północnej. Poza tym Seul ma rozważać przekazanie na front pocisków artyleryjskich kal. 155 mm. Tego typu transfery miałyby być odpowiedzią na pojawienie się w Ukrainie północnokoreańskich żołnierzy. Akcentowane jest przy tym, że posiłki z Korei Południowej byłyby przekazywane Ukrainie nie bezpośrednio, ale poprzez Stany Zjednoczone.
Amunicja z Korei Południowej dla Ukrainy?
Korea Południowa według zestawienia Global Firepower dysponuje piątą najpotężniejszą armią świata. Jednocześnie jest to kraj uznawany za jednego z największych producentów amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm.
Wojna w Ukrainie pokazała, że amunicja artyleryjska jest jednym z kluczowych środków wykorzystywanych do walki. Obecnie armia obrońców ścierająca się z Rosją jest uzależniona od dostaw z NATO, ale nie są one wystarczające.
Pociski artyleryjskie kal. 155 mm są niezbędne do pracy nowoczesnej artylerii NATO, jaka trafiła na front. Chodzi m.in. o armatohaubice Krab z Polski, CAESAR z Francji czy Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) z Niemiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraina może zyskać potężnego sojusznika
W południowokoreańskich zakładach zbrojeniowych produkowane są równego rodzaju pociski artyleryjskie kal. 155 mm. Zarówno podstawowe zawierające 6,6 kg trotylu i pozwalające na rażenie celów na dystansie do ok. 30 km, jak i pociski z głowicami kasetowymi czy z gazogeneratorami, które cechują się większym zasięgiem.
Poza tym Korea Południowa dysponuje m.in. amunicją artyleryjską kal. 105 mm, która również byłaby bardzo przydatna dla ukraińskiej armii.
Mniej prawdopodobne wydaje się, aby w przypadku zmiany podejścia do wojny w Ukrainie w pierwszej kolejności z Korei Południowej przekazano ciężki sprzęt wojskowy. Ukraiński portal Defence Express sugerował jednak, że w przypadku takiego scenariusza "faworytów" należy upatrywać przede wszystkim w czołgach T-80U i bojowych wozach piechoty BMP-3, które nie są już szczególnie istotne dla południowokoreańskiej armii.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski