Starship gotowy do startu. Musk planuje kolejną próbę

Po serii testów silnikowych przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich tygodni, potężna rakieta Starship jest wreszcie gotowa do startu. Niezwykła konstrukcja znajduje się już na platformie w teksańskiej bazie Starbase, gdzie czeka na oficjalne zezwolenie ze strony Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Starship na platformie startowej
Starship na platformie startowej
Źródło zdjęć: © Twitter | SpaceX
Wojciech Kulik

06.09.2023 13:32

Informację tę przekazał Elon Musk, wykorzystując w tym celu należącą do siebie platformę X (dawniej Twitter). Dyrektor generalny firmy SpaceX opublikował klip wideo, na którym widać pierwszy stopień (w postaci rakiety Super Heavy) oraz statek kosmiczny (a więc właśnie Starship).

Najpotężniejsza rakieta świata gotowa do startu

Super Heavy jest najpotężniejszą rakietą, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana. Swój dziewiczy lot odbyła w kwietniu 2023 r., ale nie była to do końca udana próba. Przede wszystkim wystąpiły problemy techniczne, które zmusiły inżynierów SpaceX do przeprowadzenia kontrolowanej eksplozji niedługo po starcie.

Dodatkowym problemem był rozpad wyrzutni, spowodowany przez zbyt dużą siłę ciągu. W efekcie betonowe odłamki i inne materiały poleciały daleko poza miejsce startu. Aby to rozwiązać, inżynierowie SpaceX zaprojektowali chłodzony wodą deflektor płomieni. To specjalny, stalowy system, który jest w stanie wytrzymać ogromne ciepło i siłę wytwarzaną przez startującą rakietę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oczekiwanie na decyzję FAA

Przed startem firmę SpaceX powstrzymuje już właściwie tylko brak oficjalnej zgody ze strony FAA. Administracja musi dokonać wieloetapowej oceny pierwszego lotu, aby wydać taką decyzję.

Testy rakiety Super Heavy i statku Starship są bardzo ważne dla firmy SpaceX. Amerykanie chcą bowiem wykorzystać te konstrukcje do realizacji przyszłych misji załogowych – przede wszystkim na Księżyc, ale też na Marsa. Firma Muska ma już nawet podpisany kontrakt z agencją NASA na realizację załogowej misji księżycowej Artemis III, zaplanowanej na rok 2025.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościnaukaastronomia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)