SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [07.08.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [07.08.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [07.08.2019]
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
07.08.2019 20:54

Dzień incydentów lotniczych. Tak w skrócie określić można 7 sierpnia 2019 roku w świecie technologii. Trochę paradoksalnie, choć samoloty i linie lotnicze zaserwowały zdominowały nagłówki, żaden fan nowych technologii raczej nie odleci. I nie, nie dlatego, że British Airways ma problem z rejestracją pasażerów.

Bądź co bądź, sytuacja w British Airways jest mimo wszystko poważna. Przewoźnikowi odmówiła posłuszeństwa infrastruktura komputerowa, przez co dziesiątki tysięcy pasażerów jest uwięzionych na londyńskich lotniskach Heathrow, Gatwick i City.

Linia oferuje możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji w dniach 8-13 sierpnia, ale to nie rozwiązuje problemów ludzi śpieszących się na ślub czy narodziny dziecka - a takie argumenty padają na Twitterze.

Przy czym widać wyraźnie, że coś w dziale IT British Airways jest nie tak. Przed paroma tygodniami firma została ukarana za złamanie RODO. Hakerzy wykradli dane kart kredytowych klientów z systemu sprzedaży biletów.

Z EasyJet lataj bez oparcia

Zaczęło się jednak od kuriozalnej sytuacji w innej brytyjskiej linii lotniczej, EasyJet. Ten tani przewoźnik puścił z kolei w rejs samolot Airbus A319-111 z fotelami pozbawionymi oparcia, a kiedy pasażerowie podnieśli larum w mediach społecznościowych, nalegał na skasowanie postu. Oszczędności w tanich liniach nie są niczym szczególnym, ale to już chyba lekka przesada, prawda?

A jako że EasyJet nie mają dobrego dnia, to jeszcze musieli przekierować do Bordeaux samolot lecący na trasie Londyn-Gibraltar. Dlaczego? Bo we znaki dawali się agresywni pasażerowie.

Rosjanie wreszcie pokazali nagranie

Nie, nie to nagranie, o którym cały czas mówi duża część Polaków, ale nagranie z oblotu bezzałogowego S-70 Ochotnik-B. Maszyny, którą obecnie testuje Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Wiadomości z tym związane Rosja podawała już wcześniej, ale wobec braku materiałów wideo specjaliści nieszczególnie wierzyli w oficjalną wersję. Oto mają wyczekiwany dowód - nagranie wideo.

PKP boi się Centralnego Portu Komunikacyjnego

Dlaczego? - zapytacie. Odpowiedź brzmi: władze PKP uważają, że CPK wymusi na nich rozbudowę taboru, a na to spółki nie stać. Pasażerowie, chcąc dojechać do megalotniska, będą chcieli skorzystać z pociągów. Tylko, trzeba najpierw im te pociągi zorganizować. Słuszna uwaga, chciałoby się rzec.

S-500 wkrótce zestrzeli obiekty z orbity

Rosjanie są na ostatniej prostej, jeśli chodzi o wdrożenie systemu obrony powietrznej S-500. To nowej generacji bateria, która zestrzeli ponoć nawet obiekty z bliskiej orbity Ziemi, do 200 km wysokości.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy sprzęt trafi na wyposażenie armii. Eksperci mówią zarówno o roku 2020, jak i 2021, a niektórzy zakładają nawet późniejsze daty. Mimo wszystko rosyjski S-500 robi ogromne wrażenie i zapowiada się na naprawdę groźną broń w rękach Kremla.

Już ponad milion Polaków ma e-dowód

Kończąc, a zarazem przechodząc na podwórko krajowe, resort cyfryzacji chwali się, że już ponad 1 mln Polaków ma swój e-dowód. Przyjmowanie wniosków rozpoczęto 4 marca, więc dynamika jest naprawdę imponująca.

Gorzej z odsetkiem aktywacji warstwy elektronicznej, która stanowi główny powód wprowadzenia e-dowodu. We wiodącym pod tym względem województwie łódzkim zrobiło to raptem 42 proc. właścicieli e-dowodu.

Strach przez cyberprzestępcami czy brak widocznych korzyści płynących z potencjalnej aktywacji? Ciężko powiedzieć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)