Sąsiad Polski idzie na całość. Zbroi się na potęgę

Na Litwę dotarło kilkadziesiąt wozów JLTV. To pierwsza dostawa realizowana w ramach już drugiego kontraktu związanego z tego rodzaju sprzętem, jakie zostały zawarte ze Stanami Zjednoczonymi. To także kolejny dowód na dużą modernizację armii prowadzoną przez ten nadbałtycki kraj.

JLTV na Litwie
JLTV na Litwie
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Litwy
Mateusz Tomczak

17.03.2024 | aktual.: 17.03.2024 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Pozyskanie opancerzonych SUV-ów z USA to jeden z najważniejszych kroków w modernizacji litewskiej armii. To wzmocnienie bardzo mocno przyczynia się do odstraszania wroga – powiedział litewski minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.

Liwa chce mieć aż 500 nowoczesnych JLTV

Litwa to jeden z krajów otwarcie wspierających Ukrainę, który mimo stosunkowo niewielkich zasobów sprzętu wojskowego stara się przekazywać na front cenne wsparcie. Jednocześnie systematycznie zawiera kolejne kontrakty, w efekcie czego pozyskuje najnowsze zachodnie technologie. Tylko w ostatnim czasie litewskie władze zdecydowały się na zakup systemów przeciwlotniczych NASAMS, czołgów Leopard 2 w wersji A8 czy wspomnianych wozów JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).

Zakup tych jednostek przez Litwę rozpoczął się w 2019 r. Podpisano wtedy umowę na dostawę na Litwę 200 egzemplarzy JLTV. Została ona już zrealizowana. W 2022 r. ustalono ostateczny kształt drugiej umowy, tym razem na 300 egzemplarzy JLTV, które Litwa będzie odbierać partiami jeszcze przez jakiś czas. W tej transzy dotarło 35 sztuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lekkie opancerzone pojazdy taktyczne

JLTV są produkowane przez koncern Oshkosh. Zalicza się je do jednych z najlepszych wozów w tej kategorii sprzętu. Litewskie władze dawały do zrozumienia, że zdecydowały się na JLTV przede wszystkim ze względu na wysoki poziom ochrony zapewniany załodze i szeroką funkcjonalność "podczas operacji rozpoznawczych, artyleryjskich i wsparcia powietrznego".

Wozy JLTV mają ok. 6 m długości oraz 2,5 m szerokości. Waga różni się w zależności od wariantu, producent przewidział możliwość zmiany opancerzenia oraz uzbrojenia. JLTV przystosowano do różnego rodzaju broni lekkiego i średniego kalibru, a także do granatników maszynowych.

Jednocześnie te amerykańskie pojazdy zapewniają wysoką mobilność. Są w stanie osiągać prędkość do 110 km/h oraz poruszać się także po trudniejszych terenach z racji napędu 4x4 i niezależnego systemu zawieszenia TAK-4i. Napędzają je 6,6-litrowe silniki o mocy 350 koni mechanicznych.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Komentarze (37)