Rosyjski przemysł zaliczył wpadkę. Nowa zagłuszarka dronów z AliExpress

Rosyjski przemysł zaliczył wpadkę. Nowa zagłuszarka dronów z AliExpress

Rosyjska zagłuszarka dronów "Czystyulia" z AliExpress.
Rosyjska zagłuszarka dronów "Czystyulia" z AliExpress.
Źródło zdjęć: © RIA
Przemysław Juraszek
24.11.2023 16:55, aktualizacja: 25.11.2023 10:06

Rosyjski koncern Rostec zaprezentował rosyjskiemu MON nowy system zagłuszania dronów "Czystyulia", który okazał się lekko zmienionym systemem dostępnym na AliExpress. Wyjaśniamy powód takiego działania i przedstawiamy osiągi chińskiej zagłuszarki.

Rosyjski przemysł jest niezwykle zapóźniony w produkcji elementów elektronicznych i w głównej mierze opiera się na rozwiązaniach zagranicznych. Co ciekawe Chiny wcale tak przychylne Rosji nie są i wprowadziły w tym zakresie ograniczenia eksportowe.

Tymczasem rosyjskie firmy zgodnie z wieloletnią tradycją próbują oszukać decydentów poprzez prezentowanie nowych rozwiązań, które w istocie są często lepiej bądź gorzej zakamuflowanymi rozwiązaniami dostępnymi na wolnym rynku.

Mieliśmy już przypadek słynnego robopsa podczas targów Armija-2022, który był konstrukcją z AliExpress owiniętą w czarny materiał. Tutaj mamy do czynienia z identyczną sytuacją jak wskazują dziennikarze z The Moscow Times twierdzący, że formalnie zagłuszarka będzie sprzedawana rosyjskiemu ministerstwu obrony z kilkukrotną przebitką cenową podobnie jak ma to miejsce z donem Sibiryachok-1 kupowanym za 2,5 mln rubli podczas gdy jego cena na AliExpress to około 200 tys. rubli.

Chińska walizkowa zagłuszarka dronów

Walizka zagłuszająca drony jest w Chinach dostępna za około 2,2 tys. dolarów i ma wedle producenta umożliwić zagłuszanie dronów na dystansie do 1 km lub 1,5 km w zależności od częstotliwości. System ma mieć możliwość zmuszenia drona do powrotu do stacji, blokowania transmisji wideo czy zmuszenia drona do lądowania.

Walizka o masie 6 kg skrywa baterię wystarczającą na 2 godziny pracy oraz zagłuszarki zdolne do zakłócania częstotliwości 2.4G: 2400-2460 MHz, 5.8G: 5720-5850 MHz, GPSL1: 1580-1620 MHz. Taki zakres wystarczy na komercyjne drony i to biorąc pod uwagę, że Ukraińcy nie zmieniają częstotliwości sygnału na inną, co ma miejsce. Z kolei przeciwko dronom stricte wojskowym takim jak Warmate czy Switchblade chińskie zagłuszarki są bezużyteczne.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie