Kolejne drony kamikaze trafią na front. USA mówią o setkach maszyn
Amerykańska firma AeroVironment produkująca drony Switchblade dostarczyła Ukrainie już ponad 1000 latających maszyn – wynika z rozmowy dziennikarzy "Voice of America" z producentem nowoczesnych sprzętów bojowych. Dronów w przyszłości będzie jeszcze więcej, a to za sprawą nowej generacji Switchblade 300 Block 20.
03.05.2023 | aktual.: 03.05.2023 17:49
Pierwsze drony kamikaze amerykańskiej produkcji trafiły na front w Ukrainie wiosną 2022 r. Od tego czasu, jak twierdzi AeroVironment, obrońcom przekazano przynajmniej 1 000 egzemplarzy amunicji krążącej Switchblade. Dotychczas produkowany model Block 10C zostanie jednak zastąpiony nowszą wersją oznaczoną Block 20. To konstrukcja, którą firma nadal będzie wspierać Ukrainę.
Nowoczesne drony Switchblade 300 Block 20
Choć szczegóły dotyczące przekazania obrońcom nowoczesnych maszyn pozostają tajemnicą, a AeroVironment nie mówi o ilościach zaawansowanych dronów Switchblade 300 Block 20, które trafią do Ukrainy, to warto wyjaśnić ich możliwości na polu bitwy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cały zestaw jest stosunkowo lekki, bo waży ok. 3,6 kg i umożliwia przenoszenie oraz obsługę przez jednego żołnierza. Do tego niezbędny jest jedynie tablet (wyposażony w system kontroli ognia), a wyniesienie drona w niebo zajmuje niespełna 2 minuty.
Nowy Switchblade 300 Block 20 może rozpędzić się do prędkości maksymalnej 160 km/h i pozostać w powietrzu przez 20 minut (w zasięgu 10 km). To wynik lepszy o 5 minut w porównaniu z pierwszą wersją urządzenia zaprojektowanego w 2013 r. Sprzęt wyposażono też w nowe kamery panoramiczne (działające też na podczerwień), a dane wywiadowcze są przekazywane pilotom w czasie rzeczywistym.
"Voice of America" w rozmowie z AeroVironment, producentem dronów Switchblade
Głowica bojowa o wielkości porównywalnej do granatu ręcznego może zostać zdetonowana po bezpośrednim uderzeniu w cel, ale też w powietrzu – zanim dron trafi w założony obiekt. Producent informuje też o funkcjonalności, która polega na wykrywaniu cywili na obszarze, w którym ma być przeprowadzony atak, a w efekcie wycofaniu się i wstrzymaniu działań taktycznych dla ich bezpieczeństwa.
Switchblade może zwalczać nie tylko siłę żywą przeciwnika, ale też pojazdy (również opancerzone). Sprawia to, że amerykańska amunicja krążąca jest uniwersalnym narzędziem na froncie.
Choć główne wsparcie dronami kamikaze, o którym mówią Stany Zjednoczone dotyczy modelu Switchblade 300, w Ukrainie zaobserwowano też użycie większej wersji Switchblade 600, która dla Rosjan była jeszcze niedawno nieznanym obiektem.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski