Rosyjski MT‑LBM zniszczony. Ukraińcy użyli granatu termobarycznego
28.04.2023 10:10, aktual.: 28.04.2023 20:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińcy opublikowali kolejne nagranie ze zniszczenia rzadkiego wozu piechoty MT-LBM 6MB w obwodzie donieckim. Na udostępnionym na profilu Ukraine Weapons Tracker (Twitter) filmie, widać jak obrońcy używają granatu termobarycznego RGT-27S2. Przypominamy możliwości rosyjskiego wozu bojowego i broni, którą wykorzystano do ataku.
Ataki z powietrza przy użyciu dronów przenoszących ładunki wybuchowe są powszechne w Ukrainie. W ostatnim czasie na skutek podobnego ataku wojska rosyjskie straciły miny przeciwpancerne, ale też wóz piechoty MT-LB, który jest zbliżoną konstrukcją do MT-LBM 6MB.
MT-LBM 6MB to lepsza wersja podstawowego transportera
Zniszczona przez Ukraińców wersja 6MB transportera MT-LBM jest generalnie modernizacją podstawowego MT-LB, który często pojawia się na froncie z uwagi na możliwość przewożenia 11-osobowej grupy żołnierzy, a przy tym podstawowej obrony przed przeciwnikiem w postaci karabinu maszynowego PKT kal. 7,62 mm z 2500 nabojami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W istocie jednak MT-LBM 6BM został słusznie nazwany "rzadkim" z uwagi na ulepszony moduł wieżowy. Jego wyposażenie stanowi 30-milimetrowa armata automatyczna 2A72 oraz karabin maszynowy PKTM. Wspomniana armata jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach i pozwala eliminować siłę żywą przeciwnika, ale też cele powietrzne w odległości do 2,5 km. Ulepszony system celowniczy w 6BM posiada też tryb dzienno-nocny, co znacznie zwiększa użyteczność pojazdu na froncie i pozwala prowadzić działania nie tylko w dobrych warunkach oświetleniowych, ale też pod osłoną nocy.
Granat termobaryczny RGT-27S2 do niszczenia pojazdów
Amunicja RGT-27 występuje w dwóch wariantach, które różnią się kształtem. RGT-27S ma prostokątną obudowę, natomiast RGT-27S2 – okrągłą. Ich zadaniem jest niszczenie siły żywej wroga, ale też z uwagi na dwuetapowy charakter wybuchu ładunku, broń może zwalczać pojazdy lub maszyny o lekkim opancerzeniu.
Sposób, w jaki przebiega eksplozja, dobrze obrazuje wspomniane nagranie z obwodu donieckiego. Granat zrzucony z drona detonuje się, a następnie rozpyla chmurę ognia o temperaturze do 3 tys. st. C, stąd z włazu MT-LBM 6MB po kilku chwilach wyłoniła się chmura dymu. Pojedynczy granat waży ok. 600 g i powszechnie jest stosowany w Ukrainie do zwalczania przede wszystkim pojazdów przeciwnika.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski