Putin ma świat w garści? Rosja wciąż kontroluje krytyczny surowiec

Mimo że inwazja na Ukrainę wywołała falę międzynarodowych sankcji, wpływy Rosji na gospodarkę światową pozostają istotne. Kreml nadal posiada kontrolę nad surowcami, które odgrywają kluczową rolę w działaniu globalnego sektora energetycznego oraz są niezbędne dla przemysłu zbrojeniowego w Europie.

Bez wolframu nie da się produkować m.in. czołgów
Bez wolframu nie da się produkować m.in. czołgów
Źródło zdjęć: © GETTY | Sascha Schuermann
oprac. MT

Michael Wurmser, dyrektor norweskiej firmy wydobywczej Norge Mining, podczas jednego ze swoich wystąpień podkreślił, że pomimo międzynarodowych sankcji wobec Rosji utrzymuje się ciągłość chińskich dostaw wolframu. Przewóz tego materiału odbywa się jedyną trasą kolejową łączącą wschodnią Azję z Europą, która przebiega przez terytorium Rosji. Europa nie ma wyjścia, ponieważ bez wolframu nie można produkować nowoczesnych m.in. czołgów czy amunicji przeciwpancernej.

Europa i USA w sidłach spółki Rosatom

Warto zaznaczyć, że wolfram stanowi kluczowy surowiec dla niemieckich gigantów zbrojeniowych, takich jak Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, a także dla polskiej firmy Mesko. Dzięki niemu produkowane są między innymi cenione w Ukrainie pociski Piorun. Ponadto, wolfram jest niezbędny przy pracach nad naprawą i modernizacją czołgów Leopard 2, które również trafiają do Ukrainy.

Nie jest to jedyny przypadek, w którym Zachód jest zależny od rosyjskich surowców. Rosyjska firma państwowa Rosatom odpowiada za pokrywanie ok. 30 proc. światowego zapotrzebowania na wzbogacony uran. Zależność ta występuje także w Stanach Zjednoczonych, gdzie od 20 do 25 proc. zapotrzebowania na ten minerał zaspokajane jest przez Rosję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodatkowo Rosatom odpowiada za 17 proc. produkcji paliwa jądrowego na świecie. Ze względu na kluczowe znaczenie Rosatomu dla funkcjonowania globalnej gospodarki, kraje zachodnie dotychczas nie wprowadziły wobec niego żadnych sankcji. Bloomberg informował, że Rosatom dostarcza blisko jedną piątą wzbogaconego uranu niezbędnego dla 92 reaktorów w Stanach Zjednoczonych. W Europie z kolei na współpracy z Rosatomem bazują przedsiębiorstwa energetyczne zasilające energią 100 mln ludzi.

Moskwa bez trudu omija sankcje

Według informacji przedstawionych przez amerykański dziennik "The Washington Post", Kreml wykorzystuje swoją sytuację, aby zaopatrywać się w strategiczne surowce niezbędne dla przemysłu zbrojeniowego. Zasada działania jest klarowna: te surowce, które przez nałożone sankcje nie mogą być dostarczane oficjalnie, są zamawiane u Rosatomu. To możliwe, ponieważ spółka wykorzystuje w swojej działalności także te surowce, które są stosowane w przemyśle zbrojeniowym.

Odnosząc się natomiast do tematu wolframu, warto zauważyć, że Europa, pragnąc wspierać Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją, znajduje się w sytuacji zależności od swoich strategicznych konkurentów. Aby wyprodukować czy zmodernizować sprzęt wojskowy niezbędny do walki, kraje europejskie muszą importować ten surowiec z wschodniego wybrzeża Chin. Najefektywniejsza droga to kolej transsyberyjska.

militariawiadomościwojna w Ukrainie

Wybrane dla Ciebie