Pojazd hipersoniczny MD‑19. Tajemniczy sprzęt testowany w Chinach
Chiny przeprowadziły udane testy hipersonicznego bezzałogowca MD-19. To konstrukcja oferująca wyjątkowe możliwości – może nie tylko poruszać się z prędkością hipersoniczną, ale po wytraceniu prędkości potrafi wylądować jak zwykły samolot. Jej przeznaczeniem są loty na granicy kosmosu – w pobliżu linii Karamana.
Chiny kontynuują rozwój broni hipersonicznej – na chińskiej platformie społecznościowej Weibo pojawiło się nagranie, dokumentujące test nowego pojazdu hipersonicznego MD-19. To konstrukcja oferująca wyjątkowe możliwości.
Testy przeprowadzono z wykorzystaniem dwóch platform. W pierwszym przypadku MD-19 wystartował spod kadłuba większego bezzałogowca Tengden TB-001. Drugi test przeprowadzono wykorzystując w roli nosiciela stratosferyczny aerostat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
Szczegółowe dane techniczne MD-19 nie są na razie znane, choć widoczne szczegóły wskazują, że prawdopodobnie w roli napędu zastosowano silnik rakietowy zamiast – co stanowi popularne rozwiązanie w pojazdach hipersonicznych – strumieniowego.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Hipersoniczny bezzałogowiec ma być konstrukcją bazującą na większym modelu MD-22, który ma ok 11 metrów długości i ok. 4,5 rozpiętości skrzydeł, przy masie startowej szacowanej na cztery tony. MD-19 jest od niego wyraźnie mniejszy – jego długość jest szacowana na 3,5 metra (wskazują na to ujęcia startu spod bezzałogowca Tengden TB-001).
Loty w kosmos i z powrotem
Tym, co wyróżnia MD-19 od podobnych konstrukcji jest możliwość lotu z prędkością hipersoniczną, ale także wyhamowanie i zmniejszenie prędkości, co daje unikalną możliwość na kontrolowane lądowanie w sposób podobny do zwykłego samolotu.
Daje to możliwość wielokrotnego użycia tego sprzętu, a w połączeniu z faktem, że do startu MD-19 nie potrzebuje rozbudowanej infrastruktury (startuje wyniesiony w powietrze przez inne bezzałogowce), zwiększa elastyczność użycia tej konstrukcji.
MD-19 ma wykonywać loty na granicy kosmosu – choć nie został zaprojektowany jako obiekt kosmiczny, ma być zdolny do lotów na granicy atmosfery, w pobliżu linii Karamana.
Jego przeznaczenie nie zostało na razie sprecyzowane, ale możliwości wpisują się w trend, pokazany w czasie prezentacji koncepcji chińskiego samolotu wielozadaniowego 6. generacji. Przyszłościowa konstrukcja o nazwie White Emperor ma być zdolna do lotów zarówno w ziemskiej atmosferze, jak i poza nią.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski