Pociski AGM‑179 JAGM dla brytyjskich śmigłowców AH‑64E Apache Guardian
Amerykański Departamentu Stanu wyraził zgodę na sprzedaż do Wielkiej Brytanii nowych kierowanych pocisków przeciwpancernych AGM-179 JAGM. Broń, której maksymalną cenę ustalono na niemal miliard dolarów, trafi do brytyjskich śmigłowców AH-64E.
25.10.2023 21:10
Wielka Brytania jest jednym z użytkowników śmigłowców AH-64E Apache Guardian – tej samej wersji, którą zdecydowała się kupić Polska. Przez długie lata przeciwpancerną bronią kolejnych wersji Apache’y były – zamówione także przez Polskę - pociski AGM-114 Hellfire.
W 2007 roku Pentagon rozpoczął poszukiwania następcy Hellfire’ów, a także pocisków przeciwpancernych BGM-71 TOW i AGM-65 Maverick. Odpowiedzią na te potrzeby okazał się pocisk AGM-179 JAGM (Joint Air-to-Ground Missile).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielka Brytania chce kupić nawet 3 tys. tych pocisków, a także ich wersje ćwiczebne, makiety gabarytowo-masowe, jak również pełny pakiet wsparcia logistycznego.
Zobacz także: Najpopularniejsze karabiny na świecie
Maksymalna cena takiego pakietu została ustalona przez Departament Stanu na 957 mln dol. Pociski JAGM są przeznaczone dla brytyjskich śmigłowców Apache, a także bezzałogoców MQ-9 Reaper i – w przyszłości – samolotów F-35 Lightning II.
JAGM - konkurent Brimstone'a
Decydując się na zakup pocisków JAGM, Wielka Brytania kupuje broń bardzo podobną do brytyjskiego Brimstone’a. Zakup jest jednak konieczny, ponieważ pocisk Brimstone nie został zintegrowany ze śmigłowcami Apache.
AGM-179 JAGM to pocisk korzystający z wielu podzespołów starszego Hellfire’a, jak głowica bojowa, napęd, część czujników czy usterzenie. JAGM korzysta także z tej samej belki podwieszeń, co Hellfire, co ułatwia jego integrację ze śmigłowcami i samolotami, uzbrajanymi do tej pory w starsze pociski.
Pocisk JAGM - zasięg i naprowadzanie
JAGM ma 178 cm długości, średnicę 178 mm i waży 49 kg. Pocisk w zależności od wariantu ma zasięg 8-16 km i jest naprowadzany na cel w dwojaki sposób – za pomocą lasera albo dzięki własnemu radarowi (dodatkowo, jako konkurencyjne rozwiązanie, Raytheon zaproponował sensor podczerwieni).
Poza Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, pociski JAGM zamówiły także dla swoich Apache’y Holandia i Polska.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski