MQ‑9A Reaper już w Polsce. Będą "oczami" nad wschodnią granicą
Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że do Polski dostarczone zostały drony MQ-9A Reaper klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance). We wpisie podkreślił, że są to urządzenia "wyleasingowane od USA w ramach pilnej potrzeby operacyjnej", które będą m.in. prowadzić rozpoznanie na wschodniej granicy. Wyjaśniamy, co to za drony.
12.02.2023 16:35
W październiku 2022 r. Mariusz Błaszczak informował o podpisaniu umowy na leasing systemu MQ-9A Reaper. Wyjaśnił wówczas, że jest to "rozwiązanie pomostowe", które pozostanie w użyciu do czasu pozyskania przez Polskę własnego bezzałogowego systemu rozpoznawczego. Z najnowszych doniesień wynika, że te duże drony klasy MALE dotarły już do naszego kraju i będą służyć w Siłach Powietrznych.
MQ-9A Reaper już w Polsce
Drony MQ-9A Reaper (nazywane czasami Predator B) to urządzenie przeznaczone m.in. do realizacji misji wywiadowczych, obserwacyjnych, namierzania i rozpoznania celów (ang. Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance, ISTAR) oraz misji szturmowych. Mogą być używane zarówno na lądzie, jak i na morzu. Są następcą zasłużonych dronów MQ-1 Predator.
Ich producent, czyli amerykańskie przedsiębiorstwo General Atomics Aeronautical Systems, wykorzystał doświadczenia zdobyte podczas eksploatacji Predatorów w konstrukcji nowego urządzenia. Zaowocowało to większym i lepiej wyposażonym bezzałogowcem, z którego korzystają m.in. Amerykanie i Brytyjczycy. MQ-9A Reaper ma długość 11 m, wysokość 3,8 m, rozpiętość skrzydeł 20 m, a jego maksymalna masa startowa to 4763 kg. Przy czym wewnętrzna ładowność urządzenia to 386 kg, a zewnętrzna aż 1361 kg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MQ-9A Reaper może pozostać w powietrzu przez około 27 godzin, lecieć z maksymalną prędkością 480 km/h i osiągać maksymalny pułap 15,2 tys. m. Jego zasięg szacuje się na 5900 km. Uzbrojenie tych bezzałogowców jest podwieszane na węzłach podskrzydłowych. Mogą to być np. kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire, broń precyzyjnego rażenia taka jak bomby lotnicze naprowadzane laserowo GBU-12 Paveway II, czy bomby GBU-38 JDAM.
Jak wyjaśniał już Łukasz Michalik, MQ-9A Reaper wyposażono m.in. w radar z syntetyczną aperturą AN/APY-8 Lynx, który umożliwia śledzenie powierzchni ziemi z dużą rozdzielczością, głowicę optoelektroniczną, zawierającą kamery (dzienna i nocna), a także laserowy dalmierz i wskaźnik celów. Zaawansowany sprzęt w MQ-9A Reaper sprawia, że dron może współpracować np. z naziemnymi wyrzutniami pocisków przeciwpancernych poprzez wskazywanie im celów.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski