Piloci pozywają Boeinga za uziemienie 737 Max. Kolejne problemy giganta na horyzoncie

Piloci pozywają Boeinga za uziemienie 737 Max. Kolejne problemy giganta na horyzoncie

Piloci pozywają Boeinga za uziemienie 737 Max. Kolejne problemy giganta na horyzoncie
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Karolina Modzelewska
09.10.2019 10:22, aktualizacja: 09.10.2019 10:40

Stowarzyszenie Pilotów Southwest Airlines walczy o odszkodowanie dla swoich członków z powodu odwołanych 30 000 regularnych lotów Boeing'ami 737 Max. Gra toczy się o naprawdę wysoką stawkę.

Stowarzyszenie Pilotów Southwest Airlines (SWAPA) wniosło pozew przeciwko Boeingowi o 100 mln dolarów, argumentując, że uziemienie 737 Max sprawiło, że jego członkowie stracili pieniądze z powodu zawieszenia 30 000 regularnych lotów.

Stowarzyszenie uważa, że Boeing "umyślnie" wprowadzał w błąd linie Southwest Airlines oraz jej pilotów w sprawach związanych z 737 Max. Koncern cały czas twierdził, że samolot był "zdatny do lotu".

Katastrofy Boeing 737 MAX uderzają w cały przemysł lotniczy

SWAPA zwraca również uwagę na pogorszenie się wizerunku pilotów i zmniejszenie ogólnej liczby lotów, co niekorzystnie wpływa na cały przemysł lotniczy.

Skarga została złożona w hrabstwie Dallas w Teksasie. W treści pozwu Stowarzyszenie podkreśliło, że Boeing podjął "wyrachowaną" decyzję o wprowadzeniu samolotu na rynek, ignorując praktyki projektowe i inżynierskie. Roszczenia i naciski Boeinga spowodowały, że samolot został uznany za bezpieczny, w wyniku czego piloci zgodzili się latać modelem 737 Max dla Southwest Airlines.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

- Jako piloci nie ma dla nas nic ważniejszego niż bezpieczeństwo naszych pasażerów – powiedział kapitan Jonathan L. Weaks, prezes SWAPA.

Stowarzyszenie twierdzi również, że gdyby wiedziało o prawdziwej sytuacji 737 MAX w 2016 roku, nie zgodziłoby się nim latać i zażądałoby, żeby Boeing naprawił wady samolotu, które doprowadziły do katastrof Lion Air Flight 610 i Ethiopian Airlines Flight 302.

SWAPA żąda odszkodowania w wysokości 100 mln dolarów, które pokryje szkody wynikłe m.in. z fałszywych oświadczeń Boeinga dotyczących samolotów 737 MAX, ingerencji Boeinga w umowę i stosunki handlowe SWAPA z Southwest i zaniedbań przy certyfikacji samolotu.

Źródło: Interesting Engineering

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)