Operacja "Żelazne Miecze". Izrael poluje na Hamas pociskami Spkie NLOS
Poza wykorzystaniem lotnictwa Izrael zaczął polować na Hamas w Strefie Gazy za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Spike NLOS. Wyjaśniamy, co potrafi ta broń.
08.10.2023 | aktual.: 08.10.2023 21:39
Atak Hamasu, do którego przyłączył się Hezbollah, spotkał się z bardzo mocną odpowiedzią Izraela. Po wykorzystaniu lotnictwa do eliminowania celów w Strefie Gazy sięgnięto po kolejne rodzaje sił zbrojnych, w tym marynarkę wojenną.
W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające wykorzystanie ppk dalekiego zasięgu, odpalonego przez jednostkę podlegającą izraelskiej flocie. Widać na nim kilka skutecznych ataków z wykorzystaniem pocisków Spike NLOS. Broń została prawdopodobnie wyposażona w głowice odłamkowo-burzące bądź penetrującę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spike NLOS — precyzyjna artyleria rakietowa
Spike NLOS (Non-Line of Sight), znany w Izraelu jako "Tamuz", został oficjalnie pierwszy raz pokazany w 2021 r. To specjalna wersja pocisku Spike o zasięgu wydłużonym do 25 km. Broń jest przystosowana do zwalczania celów wykrytych przez wysuniętych zwiadowców lub drony. Co ważne, cel nie musi być widoczny dla strzelca, aby go namierzyć. Prędkość pocisku wynosi ponad 570 km/h.
System naprowadzania tej wersji różni się od reszty pocisków Spike, ponieważ do łączności z wyrzutnią nie jest wykorzystywany światłowód, lecz radiowe łącze komunikacyjne. Z kolei sama głowica naprowadzająca dalej opiera się na połączeniu niechłodzonej kamery termowizyjnej czwartej generacji, widzącej termiczny obraz celu, oraz dziennej o wysokiej rozdzielczości.
Pozwala to na przesyłanie nagrania z ostatniej fazy lotu i pomaga ocenić skuteczność trafienia. Spike NLOS waży 71 kg. Waga pocisku w tej wersji jest związana z dużym zapasem paliwa rakietowego. Z tego powodu Spike NLOS nie jest już systemem przenośnym dla żołnierza, lecz jest montowany na lekkich pojazdach typu buggy lub śmigłowcach.
Spike NLOS może posiadać głowicę kumulacyjną, zdolną przepalić ponad 700 mm stali chronionej pancerzem reaktywnym, głowicę odłamkowo-burzącą lub głowicę odłamkową penetrującą PBF (Penetration-Blast-Fragmentation). Ostatnia z nich ma za zadanie przebić się przez ścianę budynku lub bunkra i wybuchnąć, eliminując wszystkie cele wewnątrz.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski