Bojownicy Hamasu atakujący Izrael. Oto czym dysponują
Równocześnie z ogromnym atakiem rakietowym, bojówki Hamasu dokonały przełamań granicy Izraela ze Strefą Gazy, po czym wkroczyły do okolicznych miejscowości w Izraelu. Przedstawiamy, czym dysponują.
07.10.2023 | aktual.: 07.10.2023 17:58
Atak na ogrodzenie graniczne poprzedził ogromny atak rakietowy, po czym tysiące bojowników Hamasu dokonało szturmu ogrodzenia i terenu w jego okolicy. Zaskoczeniem jest skala ataku, wydaje się, że izraelski wywiad go nie przewidział.
W początkowym etapie starć bojownicy Hamasu odnieśli kilka sukcesów, do których należy zaliczyć m.in. wyeliminowanie lub przejęcie kilku czołgów Merkawa IV oraz innych pojazdów w bazie Nahal Oz, a także pojmanie generała Sił Obrony Izraela (IDF) Nimroda Aloniego i nieznaną liczbę żołnierzy.
To największy atak w historii Hamasu, a w całej Strefie Gazy w meczetach trwa nawoływanie do walki z Izraelem. Atak ma poparcie Iranu, co znalazło odzwierciedlenie w wyposażeniu bojowników. Z kolei w przypadku Izraela obserwujemy na przykład ewakuację samolotów F-16 z lotnisk znajdujących się blisko Strefy Gazy.
Bojownicy Hamasu oprócz używania broni strzeleckiej różnego rodzaju, choć wyraźnie widać przewagę karabinków z rodziny AK/AKM (czasem pojawiają się chińskie kopie Typ-56-1 oraz zdobyczna broń od żołnierzy IDF), wykorzystują również karabiny wyborowe PSL z Rumunii (jako odpowiedź na SWD), karabiny FN FAL oraz uniwersalne karabiny maszynowe PKM.
Należy zwrócić uwagę, że sprawa uzbrojenia przeciwpancernego ma ciekawy aspekt, ponieważ pochodzi ono z Iranu. Powszechnie używane są tam tandemowe granaty PG-7VR z granatnika RPG-7, które są zdolne przepalić pancerz o grubości 600 mm, oraz miny przeciwpancerne YM-2, zawierające około 6 kg materiału wybuchowego.
Innym skutecznym środkiem przeciwpancernym z Iranu są przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) RAAD-T, wyposażone w podwójną głowicę kumulacyjną (tandemową) i stanowiące ulepszoną kopię poradzieckiego systemu 9M14 Malutka z lat 60. XX wieku. RAAD-T został opracowany w latach 90. XX wieku i według szacunków posiada zasięg około 3 km oraz zdolność przepalania pancerza o grubości do 400 mm.
RAAD-T wykorzystuje półautomatyczny system naprowadzania wzdłuż linii celowania (SACLOS), co wymaga naprowadzania pocisku aż do momentu trafienia. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje możliwość umieszczenia wyrzutni w oknie, a modułu celowniczego z peryskopem nieco dalej, co pozwala na ukrycie strzelca.
Ponadto Hamas wykorzystuje komercyjne drony, podobnie jak ma to miejsce w Ukrainie, do przeprowadzania rozpoznania oraz bombardowania celów. Na poniższym nagraniu widać jak na Merkawę IV dron zrzuca tandemowy granat PG-7VR.
Transport jest zapewniany, jak to zwykle bywa w tego typu przypadkach, za pomocą uzbrojonych samochodów typu pick-up, a jak widać, także Hamas, podobnie jak inne bojówki na świecie, wysoko ceni pojazdy marki Toyota.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski