Niewykrywalny i odporny na zagłuszarki. Ukraińcy testują nowego drona

Rosyjskie systemy walki elektronicznej stanowią bardzo poważny problem dla Ukraińców, którzy masowo wykorzystują drony w celu niwelowania braków w nowoczesnym uzbrojeniu. Jednym z najprostszych, aczkolwiek bardzo trudnych w implementacji rozwiązań jest komunikacja z dronem za pomocą światłowodu. Wyjaśniamy, jak to działa i co daje.

Dron HCX z rozwijającym się światłowodem.
Dron HCX z rozwijającym się światłowodem.
Źródło zdjęć: © X (dawniej Twitter) | Roy
Przemysław Juraszek

05.08.2024 | aktual.: 05.08.2024 21:33

Ukraińcy z dużym sukcesem w ostatnich miesiącach wykorzystują drony FPV czy "Baba Jaga" do atakowania Rosjan, ale nie zawsze tak było. Wystarczy wspomnieć, że np. podczas nieudanej letniej kontrofensywy w 2023 roku oraz części okresu walk o Awdijiwkę ukraińskie improwizowane drony były uziemione.

Z tego względu dotychczasowa skuteczność nie będzie trwać wiecznie, ponieważ Rosjanie ponownie mogą przystosować swoje najbardziej powszechne zagłuszarki do częstotliwości wykorzystywanych przez Ukraińców. Te w większości bazują na rozwiązaniach komercyjnych z Chin i nijak się mają do nielicznych systemów stricte wojskowych.

W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będą drony wykorzystujące w ostatniej fazie ataku algorytmy sztucznej inteligencji bądź konstrukcje komunikujące się ze stacją kontrolną poprzez przewód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsza koncepcja w przypadku masowo produkowanych dronów opartych o elementy komercyjne to jeszcze pieśń przyszłości, a druga to w praktyce miniaturyzacja rozwiązania stosowanego od dekad w przeciwpancernych pociskach kierowanych. Właśnie w tę stronę podążyła niemiecka firma Highcat, projektując swojego drona HCX przechodzącego obecnie testy w Ukrainie.

Dron "po kablu" - mimo ograniczonego zasięgu, ma szereg zalet

W przypadku drona HCX komunikacja ze stacją bazową odbywa się poprzez rozwijany światłowód, który nie dodaje dronowi więcej niż 250 g masy i nie stawia dużego oporu. Dron ma też działać bez problemu nawet podczas przelotu nad drzewami. Zasięg HCX-a wedle producenta ma wynosić 15 km, co jest bardzo dobrą wartością.

Zastosowanie światłowodu sprawia, że dron jest w pełni pasywny i nie emituje sygnałów radiowych, ponieważ cała transmisja ma miejsce za pomocą światłowodu. Dzięki temu niemożliwe jest jego zagłuszenie bądź podglądanie transmisji wideo oraz można rzec, że dron HCX jest niewykrywalny.

W związku z masowym zastosowaniem dronów w Ukrainie wielu żołnierzy jest wyposażonych w indywidualne wykrywacze dronów o zasięgu 1-2 km. Działają one w oparciu o emitowane przez drony sygnały radiowe, których w przypadku rozwiązania działającego "po kablu" po prostu brak. Z tego względu masowo produkowane drony przewodowe mogą być znaczącym ułatwieniem dla ukraińskich droniarzy.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski