Niemcy zamówili ich tysiące. Helsing HX‑2 trafią do Ukrainy
Firma Helsing AI pochwaliła się zamówieniem na produkcję 6000 dronów HX-2 dla Ukrainy. Jest to kontynuacja po zamówieniu 4000 dronów HF-1, które są obecnie dostarczane do Ukrainy. Oto czym charakteryzują się drony uderzeniowe Helsing HX-2.
Założona w Berlinie w 2021 roku firma Helsing AI firma zajmuje się implementacją AI w sprzęcie wojskowym oraz optymalizacją produkcji. Firma obecnie poza paroma rodzajami dronów zajmuje się także systemami walki elektronicznej dla samolotów Eurofighter oraz eksperymentuje z tzw. pilotami AI mogącymi w przyszłości zastąpić ludzkich bądź stanowić dla nich uzupełnienie.
Firma poinformowała także o ukończeniu swojej pierwszej rozproszonej fabryki na południu Niemiec zdolnej do produkcji 1000 dronów HX-2 miesięcznie. Taka wydajność w przypadku kontynuowania zakupów na rzecz Ukrainy sprawi, że Rosjanie będą mieli duże problemy. Już zaledwie kilkuosobowa grupa żołnierzy będzie mogła koordynować roje dronów uderzeniowych zdolnych atakować cele na dystansie 100 kilometrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drony HX-2 - masowo produkowany dron ze sztuczną inteligencją
Drony Helsing HX-2 to konstrukcje o masie 12 kilogramów wykorzystujące układ skrzydeł w kształcie litery X podobnie jak ma to miejsce w rosyjskich dronach Lancet-3. Niemiecki dron ma umożliwiać zwalczanie obiektów na dystansie do 100 km przy maksymalnej prędkości lotu 220 km/h zapewnianej przez cztery śmigła napędzane przez silniki elektryczne.
Oferowane możliwości niszczenia celów zależą od typu głowicy bojowej, a oferowane typy to przeciwpancerna, wielozadaniowa (najpewniej odłamkowo-burząca) oraz przeciwbetonowa. Jednakże nie będą to duże ładunki, biorąc pod uwagę całkowitą masę drona rzędu 12 kilogramów.
Sztuczna inteligencja na wojnie — to przyszłość dronów
Nie to jednak stanowi o sile drona, a oprogramowanie oraz zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji mających wedle producenta zapewnić niewrażliwość na aktywność systemów walki elektronicznej. Ukraińscy już testują rozwiązania na dronach FPV w oparciu o moduły Skynode-S czy modyfikowane płytki deweloperskie Google Coral, ale takie samoróbki nijak się mają do sprzętu fabrycznego zaprojektowanego od zera.
Helsing AI twierdzi, że dron może samodzielnie wyszukiwać zadane obiekty, przeprowadzać ich identyfikację i atakować nawet w warunkach problemu kontaktu z kontrolerem bądź przerw w transmisji danych. Firma jednak dodaje, że nadzór człowieka ma miejsce podczas krytycznych decyzji.
Ponadto już jeden wyszkolony człowiek dzięki oprogramowaniu Altra recce-strike Helsinga może zarządzać jednocześnie rojem wielu dronów HX-2 umożliwiając atakowanie wielu celów jednocześnie lub przeprowadzać ataki kombinowane dronów z różnymi głowicami. Jest to cecha identyczna jak w dobrze znanych i chwalonych w Ukrainie polskich dronach Warmate od Grupy WB.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski