Navy SEALs na pokładzie USS "Florida". Ćwiczenia jednostek specjalnych na Morzu Śródziemnym
Amerykańska marynarka wojenna pokazała nietypowe ćwiczenia. Należący do niej oddział Navy SEALs został dostarczony na pełnym morzu na pokład atomowego okrętu podwodnego USS "Florida", należącego do typu Ohio. Okręty te, mimo wieku, pozostają od lat filarem amerykańskiego odstraszania atomowego. Co potrafią?
19.03.2023 19:33
USS "Florida" to wyjątkowy okręt. Został zbudowany jako przedstawiciel długiej, liczącej 18 jednostek, serii atomowych, strategicznych okrętów podwodnych typu Ohio. To jednostki tworzące jeden z filarów amerykańskiej triady nuklearnej – mają na pokładzie po 24 międzykontynentalne pociski balistyczne z głowicami jądrowymi, Trident II D-5.
Na początku wieku cztery okręty typu Ohio zostały poddane ważnej przebudowie. Z pokładów USS "Ohio" (SSBN-726), "Michigan" (SSBN-727), "Georgia" (SSBN-729) i "Florida" (SSBN-728) usunięto atomowe pociski balistyczne, a zamiast wyrzutni Tridentów umieszczono kontenery startowe na 154 pociski samosterujące Tomahawk TLAM o zasięgu 1300 km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oddział specjalny zamiast rakiet
Zmieniło to oznaczenie okrętów z SSBN (Ship Submersible Ballistic Nuclear) na SSGN (Ship Submersible Guided Missile Nuclear) czyniąc z przebudowanych jednostek podwodne platformy startowe, zdolne do wykonywania zmasowanych ataków na cele w głębi lądu.
Zobacz także: Najbardziej rozpoznawalne myśliwce i bombowce
Obok zmiany głównego uzbrojenia na jednostkach tych wygospodarowano miejsce dla oddziału sił specjalnych. W miejscu części silosów znalazły się śluzy, pozwalające żołnierzom Navy SEALs na wchodzenie z wnętrza okrętu do przenoszonych na jego kadłubie pojazdów ASDS (Advanced Seal Delivery System).
ASDS zabierają na swój pokład do 16 żołnierzy sił specjalnych, którzy w ten sposób mogą – pod wodą – dostać się w pobliże swoich celów na wybrzeżu. Przeprowadzone niedawno na Morzu Śródziemnym ćwiczenia z udziałem USS "Florida" obejmowały m.in. dostarczenie na pokład okrętu podwodnego żołnierzy sił specjalnych.
Jeden z oddziałów Navy SEALs wykorzystał w tym celu zmiennopłat V-22 Osprey, podczas gdy drugi – współdziałając z greckimi specjalsami – wpłynął bezpośrednio na pokład wynurzonego okrętu podwodnego z wykorzystaniem łodzi motorowej CRRC (Combat Rubber Raiding Craft).
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski