NASA: Łazik Mars 2020 poddawany ostatnim testom. Już niebawem wyruszy na Czerwoną Planetę

NASA: Łazik Mars 2020 poddawany ostatnim testom. Już niebawem wyruszy na Czerwoną Planetę

NASA: Łazik Mars 2020 poddawany ostatnim testom. Już niebawem wyruszy na Czerwoną Planetę
Źródło zdjęć: © NASA
28.10.2019 08:15, aktualizacja: 28.10.2019 09:13

Niedawno zostały zakończone ostatnie testy najnowszego łazika Marsa 2020, który niebawem wystartuje. Nowa misja na Marsa będzie kontynuować dotychczasowe działania łazika Curiosity.

Łazik Curiosity rozpoczął swoją misję w 2011 roku i do tej pory dostarczył NASA wiele danych na temat Czerwonej Planety, które okazały się przełomowe dla przyszłym misji załogowych na Marsa. Dane pozwoliły również lepiej zrozumieć sposób formowania się planet oraz dały więcej informacji na temat tego, czy Mars był zdatny do życia.

Niebawem do badań na Czerwonej Planecie dołączy łazik Mars 2020, który wyląduje na powierzchni planety już w lutym 2021 roku. Na lądowisko wyznaczono krater Jezero. Obecnie zakończono składanie lądownika i jest on poddawany ostatnim testom nim wyruszy w podróż na Marsa.

Łazik Mars 2020

13 czerwca łazik Mars 2020 otrzymał swoje zawieszenie i system jezdny. Tylne i przednie koła są sterowane niezależnie, a każde z nich jest napędzane osobnym silnikiem. Po zakończeniu tych prac można było rozpocząć montowanie kolejnych elementów.

Obraz
© NASA

Następnie inżynierowie zajęli się montowaniem robotycznego ramienia do korpusu. Wyposażone w 5 silników elektrycznych i przegubów ponad 2 metrowe ramie będzie pracować podobnie do ludzkiej ręki. Na końcu ramienia umieszczono kamery wysokiej rozdzielczości oraz instrumenty pomiarowe.

Poza tym łazik Mars 2020 został wyposażony w maszt, na którym również zostały umieszczone kamery, laser i zestaw spektrometrów do analizy składu chemicznego i mineralnego. Zestaw ten nosi nazwę SuperCam i jest ulepszoną wersją ChemCam z łazika Curiosity.

Pod koniec lipca rozpoczęło uzupełnienie generatora MMRTG paliwem nuklearnym, którego głównym źródłem jest izotop plutonu-238. Ten sam generator został wykorzystany już w 27 innych misjach NASA, w tym w łaziku Curiosity. Potem udało się również po raz pierwszy przetestować robotyczne ramię łazika Mars 2020.

W lipcu zamontowano również urządzenia pomiarowe MEDLI2, które będą mierzyć zmiany ciśnienia, temperatury i działanie osłony termicznej. W kolejnych tygodniach przetestowano wszystkie kamery, a następnie zamontowano platformę z wiertłami. Był to ostatni element systemu poboru próbek.

Obraz
© NASA

Łazik Mars 2020 został wyposażony również w pierwszy helikopter, który zostanie wykorzystany poza Ziemią.

Pod koniec września rozpoczęły się testy modułu lądującego sky-crane i łazika. Teraz trwa już finalna faza testów. Sprawdzana jest między innymi poprawność działania systemu operacyjnego w symulowanych warunkach kosmicznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)