Mars Colony Prize. Polskie miasto "Twardowsky" na II miejscu w międzynarodowym konkursie

Mars Colony Prize. Polskie miasto "Twardowsky" na II miejscu w międzynarodowym konkursie
Źródło zdjęć: © Twardowsky
Arkadiusz Stando

21.10.2019 13:41, aktual.: 22.10.2019 10:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Srebrny medal dla polskiego zespołu z Politechniki Wrocławskiej. Studenci i doktoranci PWR pokonali zespoły z Rosji, Francji, USA czy Szwajcarii. Na pierwszym miejscu, co nie jest zaskoczeniem, uplasował się zespół z Massachusetts Institute of Technology.

W pierwszej piątce prestiżowego, międzynarodowego konkursu Mars Colony Prize uplasowały się aż dwa polskie zespoły. Koncepcja marsjańskiego miasta "Twardowsky" została uhonorowana drugim miejscem, natomiast "Ideacity" znalazło się tuż pod podium, na piątym miejscu. Do konkursu zgłoszono aż 100 projektów z różnych zakątków świata.

Konkurs zorganizowano w ramach międzynarodowej konferencji stowarzyszenia Mars Society. Przyciąga ona naukowców i przedsiębiorców zaangażowanych w tematykę badań i eksploracji kosmosu. W finale znalazło się dziesięć projektów opracowanych przez Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów oraz dwie propozycje zespołów z Politechniki Wrocławskiej.

Obraz
© Twardowsky

Projekt "Twardowsky" został opracowany przez studentów oraz doktorantów z PWR. Twórcy pracują nad podobnymi koncepcjami w grupie Space is More oraz Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych Off-Road. W projektach pomagali także członkowie z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab. Koncepcję "Ideacity" (poniżej wizualizacja) stworzyli natomiast studenci z grupy Innspace.

Obraz
© Ideacity

Ich zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej kolonii dla tysiąca osób. Osiedle powinno importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie wytwarzać produkty na eksport, by mieć się z czego utrzymywać. Miasto musi samo produkować jedzenie dla swoich mieszkańców, podobnie jak materiały budowlane potrzebne do stopniowego rozbudowywania.

wiadomościmarspolitechnika wrocławska
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także