Najmniejszy czołg świata w Ukrainie. Służy do przewożenia potężnej broni
Trwająca wojna ujawniła ukraińską kreatywność w zwalczaniu Rosjan. Wykorzystywane jest wszystko, co posiada jakikolwiek potencjał, a jednym z ciekawszych przypadków jest zdemilitaryzowana tankietka Wiesel 1 z prywatnej kolekcji. Przedstawiamy, do czego jest obecnie wykorzystywana.
11.12.2023 | aktual.: 11.12.2023 15:21
Ukraińcy z 3 Samodzielnej Brygady Szturmowej wykorzystują bardzo interesujący miniaturowy czołg z Niemiec. Widoczny na poniższym zdjęciu Wiesel 1 nie był częścią niemieckiej pomocy wojskowej i pochodzi z prywatnej kolekcji. Trafił do niej jako pojazd zdemobilizowany (wycofany z Bundeswehry i pozbawiony uzbrojenia)
W wyniku wojny pojazd został przywrócony do służby w charakterze transportera przeciwpancernych pocisków kierowanych (PPK) FGM-148 Javelin. Jest to bardzo dobre wykorzystanie, ponieważ ze względu na bardzo trudne warunki zimowe na Ukrainie poruszanie się po błotnistych bezdrożach lub drogach gruntowych stanowi ogromne wyzwanie. W zasadzie w niektórych przypadkach dostawy mogą być realizowane jedynie za pomocą pleców żołnierzy.
W takich warunkach Wiesel, jako jeden z niewielu pojazdów na świecie, radzi sobie bardzo dobrze, pomagając żołnierzom wyposażonej w niego jednostki w efektywniejsze realizowanie dostaw, zapewniając przy tym ochronę przed pociskami z broni strzeleckiej i odłamkami artyleryjskimi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiesel 1 - tankietka, która wjedzie wszędzie
Wiesel 1 (po niemiecku łasica) został wprowadzony do służby w Bundeswehrze, ale prace nad nim trwały od lat 70. XX wieku. Jest to unikatowy projekt na skalę światową, ponieważ mamy tutaj do czynienia z gąsienicowym pojazdem opancerzonym o masie własnej poniżej 3 ton, który w terminologii międzywojennej byłby zaliczany do grona tankietek.
Wiesel 1 ma około 3,5 m długości i 1,8 m wysokości, co sprawia, że jest bardzo łatwy do ukrycia i transportu. Wiesel 1 jest w stanie pomieścić dwóch żołnierzy i może w trudnym terenie osiągnąć prędkość nawet ponad 70 km/h dzięki turbodoładowanemu pięciocylindrowemu silnikowi diesla od Volkswagena o mocy 87 KM.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiesel 1 TOW w Bundeswehrze
Niemcy produkowały go początkowo w wersji wyposażonej w armatę automatyczną MK 20 Rh 202 i wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych (PPK) BGM-71 TOW, z czego te drugie niedawno zmodernizowano do wykorzystania PPK MELLS (licencyjna wersja Spike-LR).
Właśnie ten drugi wariant trafił do prywatnej kolekcji, gdzie służy Ukraińcom jako opancerzony quad zdolny do przewiezienia kilku pocisków FGM-148 Javelin. W przypadku PPK TOW, Wiesel 1 mógł przewozić w kadłubie sześć sztuk.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski