Trwa ładowanie...
d1ap9sy

Misja Mars 2020 ruszyła. Oto relacja NASA ze startu [Wideo]

Dziś wystartowała historyczna misja Mars 2020, w ramach której NASA wysłała łazik Perseverance na Czerwoną Planetę. Do jego zadań będzie należeć m.in. poszukiwanie śladów życia na Marsie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizualizacja łazika Perseverance na Marsie
Wizualizacja łazika Perseverance na Marsie (NASA)
d1ap9sy

Łazik Perseverance został zaprojektowany m.in. do pozyskiwania próbek ziemi, gleby oraz osadów mogących zawierać ślady życia. Został wyposażony w kilkanaście nowoczesnych aparatów i kamer, które pozwolą na rejestrowanie wszystkiego w wysokiej rozdzielczości i najlepszej jak do tej pory jakości.

Perseverance wyposażono również w laser o dużej mocy, który pomoże w analizie chemicznej Czerwonej Planety. Na pokładzie znajduje się też helikopter - będzie to pierwsza próba lotu na innej planecie. Jeśli misja zakończy się pełnym sukcesem, to łazik powróci na Ziemię, by przekazać zebrane próbki naukowcom.

Start misji Mars 2020 zaplanowany został na czwartek, 30 lipca na godzinę 13:50 czasu polskiego, jednak relacja NASA i przygotowania do startu rozpoczęły się już o 13:00. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, a zapis startu można obejrzeć poniżej.

To trzecia misja na Marsa, która ma miejsce w tym lipcu 2020. Wcześniej Chiny wysłały swój łazik Tianwen-1, który będzie badał podziemne zbiorniki wody oraz atmosferę Czerwonej Planety. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie po raz pierwszy w historii wzięły udział w misji międzyplanetarnej, wysyłając sondę na Marsa.

d1ap9sy

Łazik Perseverance ma wylądować w kraterze Jezero na Marsie 18 lutego 2021 roku. Wszystkie zebrane dane pomogą w planowaniu przyszłych załogowych misji na Marsa, które NASA i SpaceX planują już na lata 30. XXI wieku.

Zobacz też:

d1ap9sy

Podziel się opinią

Share
d1ap9sy
d1ap9sy
Więcej tematów