Globalne ocieplenie miało wpływ na Huragan Dorian? Naukowcy komentują skalę katastrofy

Huragan Dorian otrzymał najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona i zebrał śmiertelne żniwo. Naukowcy są zdania, że to globalne ocieplenie może mieć największy wpływ na to, że zjawisko urosło do takich rozmiarów.

Globalne ocieplenie miało wpływ na Huragan Dorian? Naukowcy komentują skalę katastrofy
Źródło zdjęć: © NASA | Christina Koch

06.09.2019 | aktual.: 06.09.2019 12:55

Huragan Dorian otrzymał najwyższą możliwą kategorię i był widoczny z kosmosu, co udało się uwiecznić na zdjęciach NASA. Jednak sama skala żywiołu wywołała wśród naukowców debatę, na ile zmiany klimatyczne wpływają na rozwój katastrofalnych zjawisk pogodowych.

Meteorolog z Uniwersytetu w Miami, Brian McNoldy w rozmowie z National Geographic twierdzi, że powiązanie każdej burzy z ogromnymi zmianami globalnymi jest trudne, podobnie jak powiązanie huraganu Dorian ze zmianami klimatycznymi. Zamiast tego, zdaniem naukowca lepiej jest się skupić na obserwacji zmian cyklonu w czasie.

Amerykańska agencja klimatu jest zdania, że huragany mogą stać się bardziej intensywne i destrukcyjne w miarę ocieplania się klimatu. Niektóre badania sugerują, że globalne ocieplenie może spowolnić wiatry, które odpowiadają za przemieszczanie się huraganów. Badania również pokazują, że w cieplejszych warunkach huragany stają się wolniejsze i bardziej wilgotne.

Huragan Dorian: im cieplej, tym silniejsza burza

Kiedy huragan zatrzymuje się na lądzie, podobnie jak Harvey w Houston w 2017 r. czy Florencja w Karolinie w 2018 r., zazwyczaj słabnie szybko, ponieważ nie ma już ciepłej wody do zasilania burz towarzyszących zjawisku.

McNold wyjaśnia, że zarówno temperatura na powierzchni oceanu, jak i głębokość ciepłej wody wpływają na to, jak silny staje się huragan. Dzieje się tak, ponieważ huragan zaczyna się jako grupa burz nad oceanem. Jak dochodzi do powstania takiego zjawiska, opisaliśmy tutaj.

Naukowcy zauważają, że Huragan Dorian pokazał, jak ciepło będzie miało wpływ na moc huraganów. Cieplejsze burze są również w stanie zrzucić więcej deszczu, ponieważ ciepłe temperatury niosą więcej pary wodnej.

Podobnie jak dodanie większej ilości paliwa do ognia, ciepła woda (niezależnie od tego, czy jest podgrzewana przez regularne letnie temperatury, czy gazy cieplarniane) wzmacnia huragany.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)