Francja wysyła Mistrala na Bliski Wschód. To wielki okręt desantowy
Paryż zdecydował o wysłaniu w kierunku wschodniej części Morza Śródziemnego okrętów wojennych, a także jednostek, mogących wspomóc ochronę zdrowia w Gazie, pozbawionej m.in. elektryczności. Wśród francuskich okrętów jest wielki śmigłowcowiec typu Mistral - Tonnerre (L 9014).
"Tonnerre wyruszył w kierunku wschodniej części Morza Śródziemnego. Dołączy do dwóch fregat, które już są na miejscu (Alsace i Surcouf), aby wzmocnić naszą obecność wojskową w tym regionie" – stwierdził rzecznik francuskiej marynarki wojennej, cytowany przez Zespół Badań i Analiz Militarnych.
Choć Francuzi podkreślają rolę takich okrętów w działaniach humanitarnych, na pokładzie Tonnerre podczas rejsu na wschód stacjonuje co najmniej kilka śmigłowców francuskiej armii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem komentatorów pozwala to na przypuszczenie, że jednym z zadań śmigłowcowca będzie – w przypadku wystąpienia takiej konieczności – ewakuacji obywateli Francji Bliskiego Wschodu.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
O pośpiechu, w jakim działały władze Francji w tym przypadku świadczy fakt, że okręt został wysłany w aktualną misję zaledwie 48 godzin po powrocie z unijnych manewrów wojskowych MILEX-23.
Okręty desantowe typu Mistral
Tonnerre to jeden z trzech francuskich okrętów typu Mistral. Są to jednostki określane mianem śmigłowcowców (ze względu na duży pokład lotniczy) i okrętów desantowych-doków (ze względu na budowę z wewnętrznym dokiem, pozwalającym na obsługę barek desantowych).
Dwie jednostki tego typu służą także w marynarce wojennej Egiptu. Są to okręty zbudowane na zamówienie Rosji. Silna presja ze strony społeczności międzynarodowej sprawiła jednak, że Paryż zdecydował się na zerwanie umowy z Rosjanami.
Jednostki typu Mistral mają długość 199 metrów, wyporność przekraczającą 21 tys. ton i są obsługiwane przez 160-osobową załogę. Na pokładzie okrętu znajduje się m.in. w pełni wyposażony szpital z 69 łóżkami.
Hangar Mistrali mieści do 16 śmigłowców, z których sześć może jednocześnie korzystać z pokładu okrętu. Mistrale mogą przewozić także 450 żołnierzy i do 70 pojazdów wojskowych, w tym 13 czołgów AMX-56 Leclerc.
Prowadzenie operacji desantowych umożliwiają – obok śmigłowców – cztery mieszczące się w wewnętrznym doku barki desantowe lub dwa poduszkowce LCAC (Landing Craft Air Cushion), zdolne do przewiezienia 70 ton ładunku (czyli np. jednego czołgu podstawowego) z prędkością ponad 40 węzłów.
Ze względu na swoją rolę i fakt, że jednostki te w rejonie konfliktu nie działają samodzielnie, Mistrale są symbolicznie uzbrojone – mają tylko dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Mistral/SIMBAD i cztery karabiny maszynowe M2 Browning. Na okrętach przewidziano także miejsce dla – niezainstalowanych – dwóch armat 30-mm Breda-Mauser.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski