Elon Musk i SpaceX nawiążą współpracę z wojskiem USA? Trwają rozmowy

Elon Musk i SpaceX nawiążą współpracę z wojskiem USA? Trwają rozmowy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

21.10.2019 12:18, aktual.: 21.10.2019 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk i SpaceX wkrótce mogą mieć nowego klienta - amerykańską armię. Firma Muska prowadzi rozmowy z amerykańskim wojskiem zarówno w sprawie Starship, jak i technologii satelitarnej Starlink.

Jednym z najważniejszych partnerów SpaceX jest Amerykańska Agencja Kosmiczna. Jednak teraz do grona potencjalnych klientów może dołączyć także amerykańskie wojsko. Trwające rozmowy dotyczą przede wszystkim udostępnienia floty statków Starship oraz technologii satelitarnej Starlink.

W wywiadzie dla Space News Gwynne Shotwell, dyrektor SpaceX przyznała, że armia USA jest jednym z klientów, z którymi prowadzone są rozmowy. Sieć satelitów Starlink może być z powodzeniem wykorzystywana przez wojsko do zmniejszenia opóźnień w komunikacji.

Celem Starlink jest utworzenie globalnej siatki połączeń, która będzie dostarczać internet. Pierwsze satelity zostały wystrzelone w tym roku, a ich konstelacja powinna działać od przyszłego roku na terenie Kanady i USA.

Starship opracowywany przez SpaceX może również posłużyć armii, chociaż raczej nie będą to misje kosmiczne. Shotwell zauważa, że Starship może być wykorzystywany po prostu do szybkiego przemieszczania ludzi lub ładunków.

SpaceX i współpraca z NASA

SpaceX blisko współpracuje już z NASA w celu realizacji planów powrotu człowieka na Księżyc. Misja Artemida ma wystartować już w 2024 roku. Współpraca obejmuje wiele projektów kosmicznych, a najważniejszym z nich jest opracowanie systemu tankowania statków w przestrzeni kosmicznej lub na Księżycu.

Niedawno Musk opowiadał o największych wyzwaniach, jakie stoją przed firmą, jeśli chcą na czas zrealizować projekty niezbędne dla powodzenia misji księżycowej.

Jakiś czas temu SpaceX zaprezentowało szczegóły dotyczące statku kosmicznego wielokrotnego użytku Starship, który będzie w stanie zabrać ludzi na Księżyc czy Marsa. Nagranie z ośrodka, w którym powstaje udało się zarejestrować kamerą drona. Jest to dowód na to, że prace przebiegają według planów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)