Trwa ładowanie...
d2jzfln

Elon Musk: SpaceX może skolonizować Księżyc, ale będzie to trudniejsze niż wyprawa na Marsa

Elon Musk opowiedział o wyzwaniach, jakie stoją przed SpaceX, jeśli firma chce skolonizować Księżyc. Jego zdaniem to przedsięwzięcie wymaga o wiele więcej zasobów niż założenie kolonii na Marsie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem Elona Muska kolonizacja Księżyca będzie o wiele trudniejsza niż Marsa
Zdaniem Elona Muska kolonizacja Księżyca będzie o wiele trudniejsza niż Marsa (East News, Fot: Mateo-MPA-Splash)
d2jzfln

Elon Musk wyjaśnił, że największym największym wyzwaniem przy zasiedleniu Księżyca będzie brak zasobów. W jednym ze swoich twittów, Musk przyznał, że w przeciwieństwie do Marsa, Księżyc jest bardzo ubogi i największym problemem będzie opracowanie systemu tankowania statków kosmicznych:

- Dużym wyzwaniem dla tankowania statku kosmicznego na Księżycu jest znalezienie źródeł węgla - wyjaśnił Musk na Twitterze. - Prawdopodobnie niektóre dość duże złoża są w kraterach meteorytów. To samo dotyczy wodoru i tlenu.

SpaceX oraz Elon Musk regularnie przypominają o tym, że głównym celem firmy jest kolonizacja Marsa. SpaceX wspiera jednak NASA również w działaniach, które umożliwią ludziom powrót na Księżyc. W ramach tej współpracy powstaje specjalny system tankowania, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach kosmicznych.

d2jzfln

Zobacz też: Bombardować Marsa. Polska ekspertka o kontrowersyjnym pomyśle

Jednym z najważniejszych projektów SpaceX jest również rakieta wielokrotnego użytku, dzięki czemu koszty podróży kosmicznych będą mogły zostać znacznie obniżone. Dodatkowo nowa rakieta będzie wykorzystywać do latania ciekły tlen i metan, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie znaleźć paliwo.

Dostarczając dwutlenek węgla i wodę, astronauci mogą wykorzystać procesy chemiczne do wytworzenia większej ilości paliwa. Ta technologia będzie miała zastosowanie tylko na Marsie. W przypadku Księżyca który nie ma atmosfery dostarczenie wody będzie o wiele trudniejsze, ponieważ może ona łatwo wyparować. Problem ten może jednak rozwiązać zamarznięta woda, którą odkryła NASA na księżycowych biegunach. Elon Musk myśli o wykorzystaniu jej do pozyskania materiałów na paliwo.

d2jzfln

Eksperci mają wątpliwości czy kopalnia na Księżycu miałaby rację bytu. Podkreślają, że przy obecnym poziomie wiedzy samo jej założenie wydaje się być bardzo trudne i może trwać lata. NASA jednak optymistycznie podchodzi do badań prowadzonych przez SpaceX i nie ukrywa, że chce aktywnie współpracować z firmą Elona Muska. Przypominamy, że NASA planuje najbliższą misję załogową na Księżyc już w 2024 roku.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2jzfln

d2jzfln
d2jzfln