ycipk-1yfo80

Elon Musk: SpaceX może skolonizować Księżyc, ale będzie to trudniejsze niż wyprawa na Marsa

Elon Musk opowiedział o wyzwaniach, jakie stoją przed SpaceX, jeśli firma chce skolonizować Księżyc. Jego zdaniem to przedsięwzięcie wymaga o wiele więcej zasobów niż założenie kolonii na Marsie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem Elona Muska kolonizacja Księżyca będzie o wiele trudniejsza niż Marsa
Zdaniem Elona Muska kolonizacja Księżyca będzie o wiele trudniejsza niż Marsa (East News, Fot: Mateo-MPA-Splash)
ycipk-1yfo80

Elon Musk wyjaśnił, że największym największym wyzwaniem przy zasiedleniu Księżyca będzie brak zasobów. W jednym ze swoich twittów, Musk przyznał, że w przeciwieństwie do Marsa, Księżyc jest bardzo ubogi i największym problemem będzie opracowanie systemu tankowania statków kosmicznych:

- Dużym wyzwaniem dla tankowania statku kosmicznego na Księżycu jest znalezienie źródeł węgla - wyjaśnił Musk na Twitterze. - Prawdopodobnie niektóre dość duże złoża są w kraterach meteorytów. To samo dotyczy wodoru i tlenu.

SpaceX oraz Elon Musk regularnie przypominają o tym, że głównym celem firmy jest kolonizacja Marsa. SpaceX wspiera jednak NASA również w działaniach, które umożliwią ludziom powrót na Księżyc. W ramach tej współpracy powstaje specjalny system tankowania, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach kosmicznych.

ycipk-1yfo80

Zobacz też: Bombardować Marsa. Polska ekspertka o kontrowersyjnym pomyśle

Jednym z najważniejszych projektów SpaceX jest również rakieta wielokrotnego użytku, dzięki czemu koszty podróży kosmicznych będą mogły zostać znacznie obniżone. Dodatkowo nowa rakieta będzie wykorzystywać do latania ciekły tlen i metan, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie znaleźć paliwo.

Dostarczając dwutlenek węgla i wodę, astronauci mogą wykorzystać procesy chemiczne do wytworzenia większej ilości paliwa. Ta technologia będzie miała zastosowanie tylko na Marsie. W przypadku Księżyca który nie ma atmosfery dostarczenie wody będzie o wiele trudniejsze, ponieważ może ona łatwo wyparować. Problem ten może jednak rozwiązać zamarznięta woda, którą odkryła NASA na księżycowych biegunach. Elon Musk myśli o wykorzystaniu jej do pozyskania materiałów na paliwo.

ycipk-1yfo80

Eksperci mają wątpliwości czy kopalnia na Księżycu miałaby rację bytu. Podkreślają, że przy obecnym poziomie wiedzy samo jej założenie wydaje się być bardzo trudne i może trwać lata. NASA jednak optymistycznie podchodzi do badań prowadzonych przez SpaceX i nie ukrywa, że chce aktywnie współpracować z firmą Elona Muska. Przypominamy, że NASA planuje najbliższą misję załogową na Księżyc już w 2024 roku.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1yfo80

ycipk-1yfo80
ycipk-1yfo80