SpaceX i Blue Origin wśród zwycięzców kontraktów technologicznych NASA
NASA ogłosiła 27 września przyznanie ponad 40 milionów dolarów 14 firmom, w tym SpaceX i Blue Origin, na opracowanie technologii, które mogą wspierać długoterminowe plany eksploracji kosmosu przez Amerykańską Agencję Kosmiczną.
Nagrody o łącznej wartości 43,2 miliona dolarów są czwartym z serii kontraktów NASA, które wspierają prace w zakresie technologii kosmicznych. Firmy chcące zyskać dofinansowanie od Amerykańskiej Agencji Kosmicznej zajmują się różnymi gałęziami nauki: od produkcji paliwa do awioniki. Zwycięskie firmy wniosą również własne fundusze na odpowiednie projekty.
"Inwestycja NASA jest prawdopodobnie dodatkowym impulsem, jaki firma potrzebuje, aby znacznie rozwinąć swoje projekty" - powiedział Jim Reuter, administrator NASA ds. Technologii Kosmicznej, w oświadczeniu - "Są to ważne technologie, niezbędne do stałej eksploracji Księżyca i Marsa".
Największa nagroda przypadła firmie Blue Origin, która otrzymała 10 milionów dolarów na przeprowadzenie naziemnej demonstracji technologii skraplania i magazynowania wodoru i tlenu. Zdaniem NASA może to być najważniejsza technologia, która umożliwi produkcje paliwa np. na Księżycu.
Zobacz też: NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk
SpaceX otrzymał kontrakt o wartości 3 milionów dolarów na współpracę z Marshall Space Flight Center w zakresie "prototypów łączników" do tankowania w kosmosie. Ta technologia może okazać się niezbędna jeżeli będziemy chcieli prowadzić misje załogowe z Księżyca na Marsa.
Kontrakty przyznane pod koniec września to drugi zestaw umów, które NASA zawarła z przemysłem w zakresie technologii poszukiwawczych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W lipcu NASA ogłosiła umowy z 13 firmami o nieodpłatnym wspieraniu rozwoju technologii.
Poprzednio współpraca także została nawiązana z Blue Origin, który podpisał trzy osobne umowy dotyczące systemów nawigacji i prowadzenia, ogniw paliwowych i materiałów wysokotemperaturowych na dysze silnika.
SpaceX podpisał z kolei wtedy dwie umowy - jedną dotyczącą badania sposobu lądowania dużych rakiet na Księżycu, co było testowane pod koniec września z pomocą prototypów Starship. Druga umowa dotyczyła pracy nad przenoszeniem paliwa w kosmosie.