Cięcie wydatków w NASA. Koniec programów SLS, Orion i Gateway
Administracja Donalda Trumpa szuka oszczędności, a jednym z ich źródeł ma być ograniczenie budżetu NASA o 25 proc. Finansowe cięcia nie pozostają bez wpływu na programy agencji kosmicznej i oznaczają zakończenie rozwoju rakiety SLS, statku kosmicznego Orion czy bazy księżycowej Gateway.
Budżet NASA, wynoszący obecnie ok. 25 mld dol., ma zostać w przyszłym roku ścięty do 19 mld – wynika z dokumentów zawierających rekomendacje dotyczące przyszłorocznego budżetu Stanów Zjednoczonych, opublikowanych przez Biuro Zarządzanie i Budżetu (ang. Office of Management and Budget).
25-proc. oszczędności muszą przełożyć się nie tylko na bieżącą działalność Agencji, ale także na jej prace badawcze i wieloletnie programy. Choć USA formalnie nie rezygnują z prestiżowego wyścigu o załogowy lot na Księżyc, Donald Trump chce zakończyć prace nad rozwiązaniami, które w niedalekiej przyszłości miały go umożliwić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Zamiast programów Agencji, które mają być stopniowo wygaszane, preferowane są rozwiązania komercyjne, zapewniające - zdaniem autorów rekomendacji - lepszy stosunek kosztów i efektów.
Koniec wielkiej rakiety
Ofiarą cięć padnie m.in. rakieta SLS, która została uznana za zbyt drogą i – ze względu na przekroczony budżet – nieperspektywiczną. Zauważa to prezydencka rekomendacja:
SLS kosztuje 4 miliardy dolarów za start i przekracza budżet o 140 procent.
SLS, czyli Space Launch System, to ciężka rakieta nośna, która – według dotychczasowych planów – miała w nieodległej przyszłości zabrać ludzi na Księżyc. Potężna rakieta w testowanej aktualnie (pierwszy start w 2022 roku) wersji Block 1 ma 98 metrów wysokości i na niską orbitę Ziemi (LEO) może wynieść do 70 ton ładunku.
Jej wariant rozwojowy – Block 2 – miał mieć 11 metrów długości i możliwość wynoszenia na LEO nawet 130 ton ładunku. Rakiety SLS miały wynieść w przestrzeń kosmiczną statki Orion, które – w załogowej wersji – zostały opracowane z myślą o eksploracji Księżyca i Marsa.
Anulowanie programów SLS, Orion i Gateway
Te plany – o ile prezydenckie rekomendacje zostaną utrzymane – są już nieaktualne. Skasowany ma zostać zarówno program SLS, na który wydano do tej pory ok. 35 mld dolarów, jak również rozwój statku kosmicznego Orion, na którą wydano ok. 26 mld.
Zakończony ma zostać także program budowy bazy Gateway, która od 2027 roku miała działać na orbicie Księżyca. Jej pierwszy, najważniejszy moduł HALO ukończono budować na początku kwietnia 2025 r.