BMP‑1TS – ukraińska modernizacja BMP‑1. Zmienili 40‑letni złom w skuteczną broń
Ukraina udoskonala swoje BMP-1. Stare bewupy dzięki modernizacji uzbrojenia zyskały drugą młodość i nazwę BMP-1TS. Choć opancerzenie i mobilność pojazdów pozostały bez zmian, radykalnie zwiększyła się ich siła ognia. Wszystko za sprawą nowej, opracowanej przez ukraiński przemysł wieży BM-5 Spisa.
12.07.2022 | aktual.: 12.07.2022 20:37
BMP-1TS to nazwa ukraińskiego, zmodernizowanego bojowego wozu piechoty BMP-1. Stara konstrukcja, wywodząca się z lat 60., nie spełnia już wymogów współczesnego pola walki: jest słabo opancerzona, a do tego jej uzbrojenie – niskociśnieniowa armata 73 mm 2A28 Grom i przeciwpancerne pociski kierowane 9M14 Malutka – jest całkowicie nieskuteczne.
Ukraińska modernizacja, przeprowadzona przez Żytomierskie Zakłady Sprzętu Pancernego dotyczy - poza środkami łączności wyposażeniem - właśnie uzbrojenia. Dzięki wymienia starej wieży na nową, o nazwie BM-5 Spisa, ukraińskie bewupy zyskały zupełnie nowe możliwości. Do wybuchu wojny ukraińska armia otrzymała prawdopodobnie 12 takich pojazdów.
Warto zauważyć, że swoje BMP-1 (BWP-1) przez kilkadziesiąt lat próbowała zmodernizować także Polska, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.
Modernizację opisuje Juliusz Sabak z serwisu Defence24: "Spisa nie jest do końca zestawem bezzałogowym, ale raczej alternatywnie sterowanym. Stanowisko strzelca znajduje się w niewielkiej ale dobrze opancerzonej wieży, ale może ona być też sterowana z wnętrza pojazdu. Posiada ona dzienno-nocny system celowniczy z termowizorem i stabilizacją oraz w pełni cyfrowy, zaawansowany system kierowania ogniem."
BMP-1TS – uzbrojenie wieży BM-5 Spisa
BM-5 Spisa to lekka, bo ważąca zaledwie 1500 kg wieża, w której umieszczono 30-mm armatę, karabin maszynowy, 40-mm granatnik AGS-17, a także – opcjonalnie - dwa przeciwpancerne pociski kierowane Barrier, umieszczone w pojedynczych wyrzutniach po obu stronach wieży.
Szybkostrzelna armata zapewnia możliwość zwalczania siły żywej, jak i lżej opancerzonych pojazdów. Doświadczenia z walk w Ukrainie pokazują, że – odpowiednio wykorzystana – jest w stanie także uszkodzić rosyjskie czołgi.
Nowe pociski przeciwpancerne Barrier
Zastosowane w wieży Spisa przeciwpancerne pociski kierowane Barrier to zmodernizowany, rosyjski system 9K114 Szturm. Pamiętające czasy związku radzieckiego pociski Kokon zostały w nim zmienione na nowe, ukraińskie pociski Barier o większych możliwościach.
Nowe pociski zapewniają zasięg 7,5 km i przebijalność 800 mm RHA, dzięki czemu BMP-1TS ma możliwość zwalczania każdego rosyjskiego czołgu. Możliwości nowej broni zwiększa system kierowania ogniem z dalmierzem i laserowym wskaźnikiem celów, i dzienno-nocnym celownikiem pozwalającym na działanie o każdej porze doby.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski