BTR‑4 Bucefał. Ukraiński transporter niszczy rosyjskie czołgi

Jednym z ciekawszych filmów, rejestrujących przebieg wojny w Ukrainie, jest krótkie nagranie, pokazujące walkę ukraińskiego transportera opancerzonego BTR-4 Bucefał. Widzimy na nim, jak lekko opancerzony i uzbrojony transporter niszczy dwa wozy pancerne Rosjan – rozpoznawczy BRM-1K i czołg T-72. Jak to możliwe?

BTR-4 Bucefał - ukraiński transporter opancerzony
BTR-4 Bucefał - ukraiński transporter opancerzony
Źródło zdjęć: © Armor Recognition
Łukasz Michalik

22.03.2022 | aktual.: 23.03.2022 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

BTR-4 Bucefał to kołowy transporter opancerzony w układzie 8×8. Mimo wizualnego podobieństwa do długiej serii sowieckich i rosyjskich transporterów (BTR-60 – BTR-90), BTR-4 jest konstrukcją zaprojektowaną od podstaw przez Ukraińców i produkowaną przez charkowską Fabrykę im. Małyszewa.

Ukraiński transporter został zaprojektowany w 2006 roku, a od 2014 roku ruszyła jego produkcja seryjna.

Choć BTR-4 jest nową konstrukcją, został już sprawdzony w walkach, do tego w różnych środowiskach. Irackie BTR-y brały udział w starciach z Państwem Islamskim, a ukraińskie uczestniczyły w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

BTR-4 – doświadczenia bojowe

Frontowa praktyka pozwoliła na zlokalizowanie i usunięcie wielu wad, którymi – początkowo – cechował się BTR-4 Bucefał. Jego użytkownicy narzekali m.in. na niską manewrowość pojazdu, a także liczne wady produkcyjne, związane z niezawodnością modułu bojowego czy jakością opancerzenia.

Ukraińskie BTR-4
Ukraińskie BTR-4© Lic. CC BY-SA 4.0, VoidWanderer, Wikimedia Commons

Większość zgłaszanych problemów udało się usunąć, choć – zdaniem użytkowników – niektóre wady wynikają wprost z założeń konstrukcyjnych, jak np. działanie modułu bojowego wyłącznie przy uruchomionym silniku pojazdu.

BTR-4 – dane techniczne:

  • Masa: 17-25 ton (w zależności od standardu opancerzenia)
  • Długość: 7,7 m
  • Załoga: 3 osoby
  • Trakcja: kołowa, 8×8
  • Prędkość maksymalna: 110 km/h
  • Zasięg: do 690 km

BTR-4 Bucefał - moduł bojowy Parus

Zaletą transportera BTR-4 jest jego uniwersalność. Podstawowy moduł bojowy Parus to bezzałogowa wieża z armatą 30 mm, uzupełnioną przez karabin maszynowy i wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Moduł bojowy Parus
Moduł bojowy Parus© Lic. CC BY-SA 4.0, VoidWanderer, Wikimedia Commons

Uzbrojenie może być wzmocnione automatycznym granatnikiem, a transporter może zostać dostosowany do roli pojazdu dowodzenia, ewakuacji medycznej czy wsparcia.

Jak pokazuje jeden z filmów nagranych podczas wojny w Ukrainie, moduł Parus okazał się bardzo skuteczny.

BTR-4 Bucefał – walka z czołgiem

Uszkodzenie, czy w zasadzie rozstrzelanie BRM-1K i kryjących się za nim żołnierzy, trudno uznać za coś sensacyjnego. To stary, zaprojektowany na przełomie lat 60. i 70. pojazd rozpoznawczy. Bazuje na kadłubie BMP-1, do którego dołożono nową wieżę, sprzęt rozpoznawczy i łącznościowy.

Jego opancerzenie jest więc – według współczesnych standardów – symboliczne, chroni jedynie przed odłamkami i częścią pocisków z broni strzeleckiej. Co innego czołg T-72, który jest wiekową konstrukcją, ale jego pancerz projektowano z myślą o zatrzymaniu pocisków z armat czołgowych, a nie małokalibrowej armaty.

Strona ukraińska nie podała szczegółów na temat uszkodzeń T-72, warto jednak pamiętać, że do unieszkodliwienia czołgu nie jest konieczne przebicie pancerza. Aby wyeliminować go z walki wystarczą uszkodzenia, uniemożliwiające prowadzenie obserwacji czy kierowanie ogniem.