Amunicja dla Ukrainy. Portugalia podbija stawkę czeskiej inicjatywy
15.03.2024 17:12, aktual.: 15.03.2024 21:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do czeskiej inicjatywy amunicyjnej przystąpiła Portugalia, co w połączeniu ze środkami pozyskanymi od innych państw pozwoli na zakup poza UE ponad 1 mln pocisków dla Ukrainy. Oto co zostanie pozyskane.
Portugalia zdecydowała się dołączyć do czeskiej inicjatywy szybkiego pozyskania amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy z wkładem 100 mln euro. Warto zaznaczyć, że środki niezbędne do opłacenia dostaw do Ukrainy w najbliższych tygodniach 800 tys. pocisków zostały już pozyskane. Naddatki pozwolą też zamówić kilkaset tysięcy pocisków z dostawą w późniejszym terminie.
Jest to bardzo istotne, ponieważ w dobie problemów w USA ciężar zaopatrywania Ukrainy w amunicję spadł na państwa europejskie, które dopiero prowadzą rozbudowę swoich potencjałów produkcyjnych. Warto zaznaczyć, że europejski przemysł obronny ostatnio widział tak duże zapotrzebowanie w najmroczniejszych latach zimnej wojny.
Amunicja natowskiego i poradzieckiego kalibru dla Ukrainy z tajemniczego źródła
Ukraina ma otrzymać w ciągu paru tygodni 500 tys. pocisków artyleryjskich w natowskim kalibrze 155 mm oraz 300 tys. w poradzieckim kalibrze 122 mm, co przy zużyciu nawet 5- 8 tys. pocisków dziennie powinno wystarczyć na długo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dostarczona amunicja to prawdopodobnie najpowszechniejsze i najprostsze pociski ze ścięciem tylnym bądź być może z gazogeneratorem zwiększającym zasięg strzału o 30 proc. Oznacza to, że są to konstrukcje składające się z odlewu stalowego wypełnionego kilkoma kilogramami trotylu i zapalnika montowanego na ich czubku.
W przypadku pocisków kal. 155 mm typowo zawierają one między 9 a 10 kg trotylu, co nadaje im znaczną siłę rażenia. W wersjach podstawowych mogą skutecznie dosięgać celów oddalonych o nawet 24 km, przy wykorzystaniu systemów artyleryjskich o długości lufy 39 kalibrów, na przykład armatohaubicy AS90. W przypadku systemów z lufą o długości 52 kalibrów, zdolnych do nadania pociskowi wyższej prędkości, takich jak H77BW Archer, zasięg wzrasta do 31 km.
Pociski te nie cechują się wysoką precyzją trafienia ze względu na ograniczenia kosztowe, a ich celność na maksymalnym zasięgu umożliwia pokrycie obszaru porównywalnego z wielkością boiska piłkarskiego. Natomiast pociski o kalibrze 122 mm, pochodzenia poradzieckiego, oferują mniejszą siłę rażenia, ponieważ zawierają około 2,5 kg materiału wybuchowego i mogą być wystrzeliwane na dystans zaledwie 15 km.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski