Zestaw PSR‑A Pilica dla polskiej armii. Co to za broń?
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała o przekazaniu 35. dywizjonowi rakietowemu Obrony Powietrznej pierwszego seryjnego zestawu PSR-A Pilica. Wyjaśniamy, co to za broń.
Skrótowiec PSR-A odnosi się do określenia "Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski". Jest to broń bardzo krótkiego zasięgu, nad którą pracowano od 2006 r. na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jak informuje PGZ, dostarczony zestaw jest drugim systemem tej klasy, który znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Pierwszy, prototypowy, jest w posiadaniu 37. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Sochaczewie.
Zaawansowany system polskiej produkcji
Podstawę uzbrojenia PSR-A Pilica stanowi zestaw rakietowo-artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek. Składa się on z podwójnej armaty przeciwlotniczej połączonej z dwoma wyrzutniami pocisków rakietowych PPZR Piorun lub PPZR Grom o zasięgu 5500 m. Szybkostrzelność teoretyczna działa to 2000 strz./min.
Pułap przeciwlotniczy zestawu wynosi od 10 do 3500 m. System PSR-A Pilica jest przeznaczony do zwalczania śmigłowców, samolotów, dronów bojowych i pocisków manewrujących. Pojedyncza bateria obejmuje sześć jednostek ogniowych (JO), z których każda składa się z zestawu Jodek.
Pojedyncza JO jest wyposażona we własną głowicę optoelektroniczną GOS-1 z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym. Częściami zestawu są ponadto skomputeryzowane stanowisko dowodzenia na podwoziu ciężarówki Jelcz 442.32 oraz stacja radiolokacyjna. Umowa zawarta z PGZ-PILICA obejmuje dostawę 6 zestawów PSR-A, z których dwa kolejne mają zostać przekazane jeszcze w tym roku. System stanowi najniższą warstwę obrony przeciwlotniczej.