Zbroją się na potęgę. Znów pochwalili się dostawą
Do Chorwacji dotarły pierwsze bojowe wozy piechoty Bradley. Chorwackie władze zaznaczają, że tylko jeden z etapów związanych ze znaczącą modernizacją tamtejszej armii.
Całość kontraktu obejmującego 89 pojazdów osiągnęła wartość 196,4 mln dolarów, z czego 51,2 mln dolarów stanowi darowiznę od USA. Pozostałe 145,2 mln Chorwacja ma opłacić do 2027 r.
Zalety Bradley'a dostrzeżone w kolejnym kraju
Pojazd, który trafił do Chorwacji waży 27 ton i jest w stanie osiągnąć prędkość do 56 km/h. W skład jego załogi wchodzi dowódca, strzelec oraz kierowca, a na pokładzie może przewozić dodatkowo sześciu w pełni umundurowanych żołnierzy. Głównym uzbrojeniem jest tu działo automatyczne kal. 25 mm zdolne do oddania 200 strzałów na minutę. Pojazd wyposażono także w system rakietowy na pociski przeciwpancerne TOW o zasięgu niemal 4 km i karabin maszynowy kal. 7,62 mm.
Bojowe wozy piechoty Bradley są konstrukcjami sprawdzonymi w warunkach prawdziwych konfliktów zbrojnych. Brały udział m.in. w operacji "Pustynna Burza", a aktualnie są wykorzystywane przez Ukraińców w wojnie z Rosją, gdzie uczestniczą w najcięższych starciach i niejednokrotnie ratują życie Ukraińców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
- Pojazdy te mogą działać w każdych warunkach pogodowych i z tego powodu mają przewagę nad niektórymi pojazdami radzieckimi - powiedział pułkownik Josip Granat, dowódca chorwackiego 1. batalionu pancerno-zmechanizowanego.
Chorwacja zbroi się na potęgę
Minister obrony Ivan Anuszić przypomniał, że dzięki zakupowi tego uzbrojenia Chorwacja osiągnęła poziom dwóch proc. PKB przeznaczanego na obronę, z czego 29 proc. z tej kwoty jest inwestowane w modernizację sił zbrojnych.
W kwietniu 2024 r. Chorwacja otrzymała pierwsze z zamówionych we Francji wielozadaniowych myśliwców Dassault Rafale. Ostatnie kontrakty zbrojeniowe zawierane przez Zagrzeb dotyczyły też śmigłowców Black Hawk, systemów przeciwlotniczych Mistral czy systemów artylerii rakietowej HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Chorwacja zdecydowała się także na przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej z początkiem 2025 r.
Sięganie po nowszy zachodni sprzęt pozwoliło Chorwacji na odchodzenie od starego poradzieckiego uzbrojenia, na czym skorzystała Ukraina. Na front trafiły w ostatnich miesiącach m.in. śmigłowce Mi-8. Podobny los mogą podzielić stare chorwackie czołgi.