Z wody wyłonił się nowy cypel. Nowa atrakcja na Mierzei Wiślanej

Pomorze zyskało nową atrakcję turystyczną, niedaleko od Gdańska. Niezwykły cypel pojawił się w Mikoszewie, u ujścia Wisły, w otoczeniu rezerwatu przyrody Mewia Łacha. Jeśli sztormy się nasilą, może jeszcze się powiększyć.

Nowy cypel w Polsce. Powstał na Mierzei Wiślanej, w Mikoszewie
Nowy cypel w Polsce. Powstał na Mierzei Wiślanej, w Mikoszewie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Facebook

Choć nie może jeszcze równać się z imponującym Półwyspem Helskim czy znanym cyplem w Rewie, nowy cypel w Mikoszewie (gm. Stegna) z pewnością wzbudza spore zainteresowanie. Nieoczekiwanie wyłonił się z wody. Jak podają lokalne media, mimo zimy cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. "W okolicach Mikoszewa pojawił się spory kawałek lądu, który powstał u ujścia Wisły" - podaje "Dziennik Bałtycki". Zdjęcia są imponujące.

Nowy cypel powstał dzięki sztormom i prądom morskim

Trzeci cypel na Pomorzu to dzieło przyrody. "Dziennik Bałtycki" podkreśla, że nowa formacja w Mikoszewie powstała dzięki działaniu sztormów i prądów morskich, które naniosły piasek, tworząc widoczną formację. Miejsce to, zlokalizowane na terenie rezerwatu założonego w 1991 roku, jest schronieniem dla morskich ptaków i fok, co dodatkowo przyciąga miłośników przyrody. Mikoszewo jest znane także z fok, które są jej częstymi gośćmi na plażach.

Do nowego cypla najłatwiej dotrzeć od strony wejścia nr 88. Zdaniem lokalnych przewodników, teren ten zyska na popularności w nadchodzących latach, dodając kolejny powód do odwiedzin tej części bałtyckiego wybrzeża.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uniwersalne słuchawki z gamingowym twistem! Test Mad Dog GH750K

Polska stale się powiększa

Niedawno pisaliśmy o nowej wyspie Estyjskiej, również w tym samym rejonie, zlokalizowanej około 2,5 km od brzegu Mierzei Wiślanej, na wysokości miejscowości Przebrno i około 4,5 km od nowo powstałego kanału żeglugowego. Na jej powierzchnię trafia urobek z prac czerpalnych i pogłębiania kanału. Wyspa Estyjska jest jednym z niewielu tego typu projektów w Polsce, łączącym cele inżynieryjne z działaniami na rzecz ochrony przyrody. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, już pokochała ją przyroda - stanowi siedlisko dla ptaków oraz roślinności.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)