Inteligentne ptaki okradły turystów. "Gang kruków w Tatrach"

Draże, batony czy kabanosy – to wydaje się ostatnim przysmakiem kruków, które grasowały na szlaku i same poczęstowały się tym, co znalazły w zamkniętych plecakach turystów. I jak się okazuje, nie po raz pierwszy. Ostatnie badania dowiodły, że te ptaki są tak mądre jak przedszkolaki.

Kruk, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Grzegorz Sierocki, Adobe Stock
Kruk, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Grzegorz Sierocki, Adobe Stock
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | grzegorz sierocki
Amanda Grzmiel

Jeden z turystów razem z grupą w Tatrach pozostawił plecaki na czas wspinaczki na szlaku, przy Czarnym Stawie Gąsienicowym. Grupa udała się potem zapewne w kierunku popularnych miejsc w tym rejonie, czyli Kościelca, Zawratu czy Granatów. Wracając niespełna po dwóch godzinach, zastali prawdziwe pobojowisko.

"To jest pamiątka po krukach"

Zdarzeniem podzielił się w mediach społecznościowych. "Nasz instruktor nas oczywiście ostrzegał, ale kto by uwierzył, że to prawda" - rozpoczyna wpis turysta, opisując, że kruki przyleciały, otworzyły sobie kieszenie w plecakach, tam, gdzie poczuły jedzenie i zrobiły sobie prawdziwą ucztę. "Draże, kabanosy, otworzony nóż. Czy trafiłeś już na Gang Kruka w Tatrach?" - pisze i jako dowód dołącza nagranie na Instagramie.

Na filmie wyżej widać pootwierane plecaki w okolicach Czarnego Stawu Gąsienicowego, porozrzucane rzeczy, resztki jedzenia i śmieci. "W okolicy jest gang kruków, który czyha na pozostawione bagaże, gdy ludzie idą się wspinać. Potrafią otwierać zamki i wybierać rzeczy, które im się podobają" - relacjonuje na nagraniu turysta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodaje, że nawet teraz po wszystkim jeden ptak siedzi na drzewie i ich obserwuje. Autor nagrania zauważa, że na razie kruki jeszcze boją się kraść z plecaków, które są na człowieku, ale kto wie co będzie za jakiś czas.

"Wisząc na ścianie patrzyliśmy, jak odlatywały z czekoladami i batonami"

Kruk w Tatrach, zdjęcie ilustracyjne, fot. Adobe Stock
Kruk w Tatrach, zdjęcie ilustracyjne, fot. Adobe Stock© Licencjodawca

To, że to już nie pierwszy taki przypadek w Tatrach potwierdzają komentarze pod filmem. Historią dzieli się też inna turystka.

"Podczas wspinaczki na Zadni Kościelec kruki czekały aż przepniemy się na drugie stanowisko i dopiero wtedy ruszyły do ataku na nasz prowiant. Wyciągnęły z małej groty plecaki zastawione kamieniami, odsunęły suwaki, a my wisząc na ścianie patrzyliśmy, jak odlatywały z czekoladami, batonami i cała resztą" - napisała pod filmem jedna z użytkowniczek, dodając, że na szczęście zostawiły pieniądze. Wiele turystów przyznało także w komentarzach, że podobne rabunki spotkały ich również w okolicy - pod Zamarłą Turnią.

Inteligencja kruków przewyższa małpy i dorównuje dzieciom

Kruki to jedne z najbardziej inteligentnych grup zwierząt na świecie. Od dawna wiadomo, że ptaki te wykazują zdolność do zapamiętywania ludzkich twarzy, komunikowania się za pomocą gestów i budowania relacji międzygatunkowych (np. współpracy z wilkami). Ich zdolności poznawcze dorównują małpom człekokształtnym, a w niektórych testach przewyższają osiągnięcia szympansów. Co istotne, dorównują nawet ludziom - co potwierdzają badania opublikowane wcześniej w naukowym czasopiśmie Nature.

W eksperymentach ich zdolności poznawcze porównuje się do dzieci w wieku 4–7 lat, co w przeliczeniu na ludzką skalę IQ może wynosić około 85–100. Naukowcy dowiedli, że potrafią planować przyszłe działania, używać narzędzi, rozwiązywać złożone problemy i rozumieć struktury rekurencyjne, co wcześniej przypisywano jedynie ludziom. Badacze wykazali, że krukowate potrafią rozumieć złożone struktury rekurencyjne, co wcześniej przypisywano głównie ludziom. W testach polegających na układaniu symboli w odpowiedniej kolejności, kruki osiągały wyniki porównywalne z dziećmi w wieku przedszkolnym, przewyższając przy tym małpy.

Amanda Grzmiel, dziennikarka Wirtualnej Polski

wiadomościnaukatatry
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)