Wyrwali go z rąk Rosjan. To jeden z ich najlepszych czołgów

Czołg  T-72B3, zdjęcie ilustracyjne
Czołg T-72B3, zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © GETTY | John Moore
Norbert Garbarek

13.05.2024 09:20, aktual.: 13.05.2024 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińskie wojsko przejęło jeden z cenniejszych czołgów służących obecnie w szeregach Federacji Rosyjskiej. T-72B3, bo o nim mowa, to kolejna tego typu maszyna, która trafia w ręce Ukraińców.

Trwający konflikt w Ukrainie pochłania każdego dnia setki ton sprzętu. Czołgi, transportery i inne pojazdy opancerzone są zwykle doszczętnie niszczone, w związku z czym nie wracają już na front. Straty po obu stronach nierzadko dotyczą też przejęć jednostek przeciwnika. Rosjanie polują na zachodni sprzęt wykorzystywany przez Ukraińców, który mógłby znaleźć zastosowanie w ich armii, natomiast Ukraińcy próbują zdobywać w roli trofeum rosyjskie pojazdy.

Jedną z takich sytuacji pokazali w ostatnich dniach Ukraińcy. Na nagraniu publikowanym m.in. przez profil Ukrainian Front na platformie X armia obrońców chwali się zdobytym czołgiem T-72B3 należącym wcześniej do rosyjskich sił zbrojnych. Teraz ta rosyjska broń będzie wykorzystana do niszczenia Rosjan. Jednocześnie to nie pierwszy raz, kiedy Ukraińcy zdobywają T-72B3. Podobny incydent miał miejsce w kwietniu 2024 r., kiedy to 12. Brygada Specjalnego Przeznaczenia "Azow" przejęła cenny czołg z jeszcze cenniejszymi systemami walki elektronicznej.

Ukraińcy przejęli rosyjski czołg T-72B3

Historia czołgów T-72B3 sięga jeszcze lat 60. ubiegłego wieku, kiedy Rosjanie rozpoczęli produkcję prototypów protoplasty wspomnianego wariantu, T-72. Masowa produkcja zaczęła się kilka lat później, w 1973 r., i od tego czasu czołgi z rodziny T-72 są produkowane do dzisiaj.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Efektem tych wieloletnich prac nad rozwojem i ulepszaniem podstawowych rosyjskich czołgów jest model T-73B3 – ten, który przejęli Ukraińcy. To prowadzona od 2011 r. modernizacja wariantów T-72B, w której producent zadbał przede wszystkim o usprawnienie optoelektroniki i przystosowanie automatów ładowania do obsługi amunicji nowego typu (pociski z rodziny Świeniec wyposażone w dłuższy penetrator).

W T-72B3 znalazł się nowy system kierowania ogniem Sosna-U oparty o zachodnie kamery termowizyjne Catherine-FC, które ze względu na sankcje niekiedy są zastępowane prostszymi systemami 1PN-96MT-02, który ma zasięg wykrywania celu w nocy do 3 km. Za znaczące możliwości defensywne odpowiada też armata gładkolufowa 2A45M-5 ze stabilizacją, która zapewnia większą celność. Zmiany w kontekście uzbrojenia przyczyniły się do osłabienia pancerza, co wynikało z wydrążenia miejsca na automat ładowania od wewnątrz, w związku z czym zmniejszyła się grubość opancerzenia.

Zmiany poczynione w kontekście modernizacji T-72B3 sprawiają, że w istocie czołg jest jednym z najlepszych pozostających obecnie w służbie Federacji Rosyjskiej. Nie jest to poziom typowy dla nowoczesnego T-90M Proryw, jednak nadal wspomniana maszyna stanowi zagrożenie dla wielu sprzętów dostarczonych przez zachodnie państwa sojusznicze.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie