Wybory 2020. Podpowiadamy, jak sprawdzić spis wyborców

Wybory 2020. Podpowiadamy, jak sprawdzić spis wyborców

Wybory 2020. Podpowiadamy, jak sprawdzić spis wyborców
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
27.06.2020 10:24

Wybory prezydenckie odbędą się już w niedzielę 28 czerwca. Warto wcześniej sprawdzić, czy znajdujemy się na liście wyborców, żeby uniknąć potencjalnych niedogodności i stresu. Jest to ważne, bo od obecności naszego nazwiska w rejestrze wyborców zależy to, czy będziemy w spisie pozwalającym na oddanie głosu.

Wybory 2020 rejestr i lista wyborców

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę 28 czerwca. W godzinach od 7.00 do 21.00 uprawnione osoby będą mogły oddać głos na wybranego kandydata. Należy jednak pamiętać, że głosować mogą wyłącznie jednostki wpisane na listę wyborców.

Rejestr wyborców jest potrzebny do stworzenia spisu wyborców, czyli listy z danymi osób, które mogą oddać głos w określonej obwodowej komisji wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020: Jak sprawdzić spis wyborców?

Informacje o listach wyborców posiadają urzędy gminy i urzędy dzielnicy. W celu sprawdzenia, czy nasze nazwisko na nich się znajduje, należy złożyć pisemny wniosek we właściwej placówce. W odpowiedzi powinniśmy otrzymać informację o tym, czy nasze nazwisko jest w rejestrze. Jest ona udzielana w formie ustnej.

Jeśli nasze nazwisko nie znajduje się w rejestrze, wówczas istnieją dwie możliwości. Pierwszą z nich jest meldunek na pobyt stały, a drugą złożenie wnioski o wpis do rejestru. Taki wniosek jest rozpatrywany w terminie do 5 dni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)