Wybory 2020 godziny. Podpowiadamy, kiedy i gdzie głosować

Wybory 2020 godziny. Podpowiadamy, kiedy i gdzie głosować

Wybory 2020 godziny. Podpowiadamy, kiedy i gdzie głosować
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
27.06.2020 09:37, aktualizacja: 28.06.2020 11:57

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w najbliższą niedzielę. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze? Gdzie można zagłosować i co w przypadku, gdy chcemy zagłosować w systemie korespondencyjnym? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Wybory 2020 godziny

Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte już od godziny 7.00. Swój głos możemy oddać do 21.00. Po tej godzinie zagłosują wyłącznie ci, którzy weszli do lokalu wyborczego przed czasem oficjalnego zakończenia oddawania głosów. W lokalach wyborczych będzie mogła przebywać określona liczba osób, dlatego nie warto odkładać głosowania na ostatnią chwilę, bo mogą tworzyć się kolejki.

Wybory 2020 dokumenty

Przed otrzymaniem karty do głosowania komisja wyborcza poprosi o okazanie dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty, ale też:

  • Paszport
  • Prawo jazdy
  • Karta miejska
  • Legitymacja

Ważne, aby przedstawiany dokument zawierał imię, nazwisko, zdjęcie oraz informacje o instytucji, która go wydała. Potwierdza to komunikat zamieszczony przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW): "przed wydaniem karty do głosowania, obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek sprawdzenia tożsamości wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią, pod warunkiem, że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości".

Wybory 2020 gdzie głosować

Wyborcy mogą głosować tradycyjnie (w lokalu wyborczym) lub korzystając z systemu korespondencyjnego. W przypadku pierwszej z możliwości należy sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy lokal wyborczy. Można to zrobić na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej w zakładce "wybory prezydenckie 2020".

Osoby, które zgłosiły chęć głosowania w systemie korespondencyjnym, otrzymają na adres zameldowania pakiety wyborcze zawierające:

  • Kartę do głosowania
  • Kopertę
  • Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
  • Instrukcję
  • Kopertę zwrotną

Na karcie do głosowania należy zaznaczyć "X" przy wybranym nazwisku. Wypełnioną kartę trzeba włożyć do koperty i zakleić, a następnie wypełnić oświadczenie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie wszystkich dokumentów w kopercie zwrotnej, na której powinien znajdować się adres i numer obwodowej komisji wyborczej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)