Trwa ładowanie...
d1zpojm

Wybory 2020 godziny. Podpowiadamy, kiedy i gdzie głosować

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w najbliższą niedzielę. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze? Gdzie można zagłosować i co w przypadku, gdy chcemy zagłosować w systemie korespondencyjnym? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020 już w niedzielę.
Wybory prezydenckie 2020 już w niedzielę. (Getty Images)
d1zpojm

Wybory 2020 godziny

Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte już od godziny 7.00. Swój głos możemy oddać do 21.00. Po tej godzinie zagłosują wyłącznie ci, którzy weszli do lokalu wyborczego przed czasem oficjalnego zakończenia oddawania głosów. W lokalach wyborczych będzie mogła przebywać określona liczba osób, dlatego nie warto odkładać głosowania na ostatnią chwilę, bo mogą tworzyć się kolejki.

Wybory 2020 dokumenty

Przed otrzymaniem karty do głosowania komisja wyborcza poprosi o okazanie dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty, ale też:

  • Paszport
  • Prawo jazdy
  • Karta miejska
  • Legitymacja

Zobacz też: Jak przedłużyć życie smartfonu?

Ważne, aby przedstawiany dokument zawierał imię, nazwisko, zdjęcie oraz informacje o instytucji, która go wydała. Potwierdza to komunikat zamieszczony przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW): "przed wydaniem karty do głosowania, obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek sprawdzenia tożsamości wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią, pod warunkiem, że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości".

d1zpojm

Wybory 2020 gdzie głosować

Wyborcy mogą głosować tradycyjnie (w lokalu wyborczym) lub korzystając z systemu korespondencyjnego. W przypadku pierwszej z możliwości należy sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy lokal wyborczy. Można to zrobić na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej w zakładce "wybory prezydenckie 2020".

Osoby, które zgłosiły chęć głosowania w systemie korespondencyjnym, otrzymają na adres zameldowania pakiety wyborcze zawierające:

  • Kartę do głosowania
  • Kopertę
  • Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
  • Instrukcję
  • Kopertę zwrotną

Na karcie do głosowania należy zaznaczyć "X" przy wybranym nazwisku. Wypełnioną kartę trzeba włożyć do koperty i zakleić, a następnie wypełnić oświadczenie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie wszystkich dokumentów w kopercie zwrotnej, na której powinien znajdować się adres i numer obwodowej komisji wyborczej.

d1zpojm

Podziel się opinią

Share

d1zpojm

d1zpojm
Więcej tematów