Wielka bitwa na kierunku Kupiańska. Rosjanie zdziesiątkowani
26 września w obwodzie charkowskim rozegrała się jedna z większych bitew, jakie w ostatnich tygodniach miały miejsce w Ukrainie. Z udostępnianych informacji i nagrań wynika, że Rosjanie zaangażowali w natarcie ok. 50 różnego rodzaju pojazdów, a mimo tego ponieśli całkowitą klęskę.
Nagranie z nieudanego szturmu Rosjan opublikował m.in. Jurij Fedorenko, dowódca batalionu Achilles z 92. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej. To jedna z ukraińskich brygad operujących na kierunku Kupiańska.
W tym przypadku do odparcia ataku Rosjan wykorzystane zostały przede wszystkim drony (kamikadze jak również bezzałogowce wielokrotnego użytku zrzucające amunicję), których operatorzy bardzo skutecznie uderzali w rosyjskie ciężarówki, czołgi, bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone BTR oraz MT-LB.
Wielka bitwa na kierunku Kupiańska
Jak poinformował Jurij Fedorenko, 14 pojazdów Rosjan zostało całkowicie zniszczonych. Kolejne 26 jednostek sprzętu najeźdźców udało się uszkodzić. Lista strat Rosjan obejmuje m.in. ATV (pojazdy do poruszania się w każdym terenie), ciężarówki Ural i UAZ, ale też ciężki sprzęt pancerny w postaci czołgów, bojowych wozów piechoty BMP i transporterów opancerzonych BTR oraz MT-LB.
Na łamach portalu Defence Romania podkreślono, że tego typu ataki są teraz bardzo rzadkie w wojnie w Ukrainie, głównie ze względu na wysoką przejrzystość pola walki oraz obecność dużej liczby sił przeciwpancernych, artylerii i dronów. Większość pojedynczych ataków przeprowadza się wykorzystując mniej sprzętu. W tym przypadku Rosjanie postawili głównie na zestaw starszego, poradzieckiego uzbrojenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poradziecki sprzęt zdziesiątkowany przez Ukraińców
Dla przykładu MT-LB to pływający transporter opancerzony z lat 60. ubiegłego wieku. Jest napędzany silnikiem o mocy 240 KM i może osiągać prędkość do 60 km/h na lądzie oraz ok. 5 km/h w wodzie.
BMP to z kolei seria radzieckich gąsienicowych bojowych wozów piechoty obejmująca modele BMP-1, BMP-2 i BMP-3, przy czym pierwsze z nich zaczęto produkować w 1966 r. BMP-2 są konstrukcjami ponad 40-letnimi, a najnowsze BMP-3 produkowano od lat 80. XX wieku.
BMP-3 cechuje waga ok. 19 t i solidne uzbrojenie w postaci niskociśnieniowej armaty kal. 100 mm, armaty kal. 30 mm i karabinu maszynowego. Z drugiej strony, również w BMP-3 pancerz nie zapewnia dużej wytrzymałości. W starszych wariantach załogi są natomiast praktycznie bezbronne.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski