Łotewska firma wspiera Ukrainę. Przerabia cywilne pojazdy na wojskowe

Obywatele Łotwy oferują Ukrainie swoje quady
Obywatele Łotwy oferują Ukrainie swoje quady
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | LV-Teh
Adam Gaafar

12.05.2022 14:13, aktual.: 15.05.2022 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łotewska firma LV-Teh, zajmująca się m.in. produkcją sprzętu militarnego, dostarcza Ukrainie zmodyfikowane ATV (pojazdy do poruszania się w każdym terenie). Zmiany polegają na przerabianiu cywilnych konstrukcji na maszyny do użytku wojskowego.

ATV to akronim od All Terrain Vehicle (pojazd terenowy), odnoszący się najczęściej do quadów. Konstrukcja charakteryzuje się brakiem kabiny, a jej przeznaczeniem jest jazda po nieutwardzonych drogach. Ze względu na cele, jakie musi spełniać taki pojazd, ogumienie w ATV musi być odporne na uszkodzenia i posiadać dużą pojemność (pozwala to pojazdowi poruczać się z obniżonym ciśnieniem oraz po wodzie).

Łotysze dostarczają quady Ukrainie

Quady to ATV z czterema kołami. Wśród pojazdów tego typu znajdują się też jednak 3-kołowe oraz 6- i 8-kołowe. Quady terenowe wyróżniają się napędem 4x4. Konstrukcje o przeznaczeniu militarnym muszą być dodatkowo wzmocnione ze względu na poruszanie się w trudnym terenie objętym działaniami zbrojnymi.

Autor kampanii "Twój quad może więcej!", wynalazca Ugis Swirido, wezwał w ub. miesiącu obywateli Łotwy do przekazania swoich pojazdów na potrzeby ukraińskiej armii. Zebrane w ten sposób konstrukcje są naprawiane, wzmacniane i modyfikowane do użytku wojskowego w zakładach LV-Teh.

Do tej pory do ukraińskiego wojska trafiło już łącznie co najmniej 30 quadów. Obrońcy będą wykorzystywać przekazany sprzęt do rozpoznania terenowego, transportu żołnierzy oraz zaopatrzenia i ewakuacji rannych.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie