Ukraina może liczyć na kolejne dostawy SCALP-EG. Ta broń jest koszmarem Rosjan
Z informacji dziennika Le Figaro wynika, że Francja jest gotowa przekazać Ukrainie kolejną partię pocisków manewrujących SCALP-EG. Przypominamy cechy tej broni sprawiające, że potrafi ona dziesiątkować Rosjan.
09.01.2024 | aktual.: 09.01.2024 14:18
Francja jest jednym z dwóch europejskich państw (obok Wielkiej Brytanii) otwarcie wspierających Ukrainę pociskami manewrujących dalekiego zasięgu. Deklaracja dotycząca przekazania Ukrainie tej broni padła podczas szczytu NATO w Wilnie, złożył ją prezydent Francji Emmanuel Macron.
Kolejne pociski SCALP-EG dla Ukrainy
Do tej pory Kijów otrzymał 50 tego typu pocisków. Zdaniem dziennikarzy Le Figaro, kolejna partia może być większa - ma obejmować aż 85 sztuk SCALP-EG. Taka decyzja francuskich władz ma wpisywać się we wcześniejsze zapowiedzi zwiększania pomocy w walce z rosyjskim agresorem.
Pociski Storm Shadow (dostarczana przez Wielką Brytanię) i SCALP-EG okazują się nieocenionym wsparciem dla Ukrainy. Są wykorzystywane do ataków na kluczowe obiekty i systemy Rosjan, nawet te znajdujące się setki kilometrów za linią frontu. Przy ich pomocy został zniszczony np. most Czonharski i stocznia w Sewastopolu. Poza dużą siłą rażenia jest to broń chwalona za bardzo wysoką skuteczność i omijanie nawet najnowszych rosyjskich systemów przeciwlotniczych Pancyr-S1.
– Pociski zaskoczyły okupantów i stały się mocnym wzmocnieniem dla naszych wojsk. Ukraińscy żołnierze skutecznie posługują się tymi rakietami, zadając wrogowi największe straty – mówili pod koniec zeszłego roku przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa obrony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pociski SCALP-EG produkowane przez europejski koncern zbrojeniowy MBDA pozwalają razić cele na dystansie do nawet 500 km. W części wariantów przeznaczonych na eksport stosowane są jednak ograniczenia do ok. 300 km. Każdy tego typu pocisk ma długość ponad 5 m i waży ok. 1,3 t z czego ok. 450 kg przypada na głowicę bojową BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented Charge). Wykorzystywany jest tu zaawansowany system nawigacji (inercyjnej i satelitarnej). Maksymalna prędkość pocisku SCALP-EG wynosi ok. 0,9 Ma (ponad 1000 km/h).
Pociski manewrujące SCALP-EG są przenoszone przy pomocy samolotów. Ukraińcy dostosowali do tego posiadane bombowce frontowe Su-24M.
Kijów liczy nie tylko na kolejne dostawy z Francji i Wielkiej Brytanii, ale również włączenie się Niemiec, które posiadają zbliżone pociski Taurus. Od wielu miesięcy toczą się dyskusje na temat tego, czy powinny zostać przekazane na front. Ostatnio zwlekanie obecnego rządu z podjęciem ostatecznej decyzji skrytykował były prezydent Niemiec Joachim Gauck.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski