To już pewne. Setki kanadyjskich pojazdów trafią na front
Anita Anand, kanadyjska minister obrony, poinformowała podczas swojej wizyty w Kijowie, że na front trafi wkrótce 200 pojazdów opancerzonych Senator APC. Wyjaśniamy, jakie są możliwości tych maszyn.
18.01.2023 | aktual.: 19.01.2023 14:00
O tym, że Ottawa może wysłać Ukraińcom pojazdy Senator APC firmy Roshel Defence Solutions spekulowano od kwietnia ub.r. Konstrukcje, których wartość szacuje się na ok. 90 mln dolarów, miały być częścią kanadyjskiego pakietu pomocy dla Ukrainy (łączna wartość wszystkich sprzętów oscyluje w granicach 500 mln dol.). Wyjaśniamy, jakie są możliwości tych maszyn.
Kanadyjskie pojazdy dla Ukrainy
Producent Senatorów APC nie ujawnia platformy, na której zbudowano te pojazdy, zaznaczając jedynie, że bazuje ona na ciężkim samochodzie dostawczym. Maszyny zostały wyposażone w stalową karoserię i wzmocnione szkło, które wytrzymują wielokrotne trafienia z karabinów kal. 12,7 mm. Senator posiada również specjalnie chronioną obudowę, która wytrzymuje wybuchy granatu i min.
Jak czytamy na oficjalnej stronie firmy Roshel, Senator APC to flagowy model, stworzony z myślą o organach ścigania i patrolach granicznych. Omawiany pojazd to opancerzony transporter, który – jak zapewnia jego producent – charakteryzuje wyjątkowymi parametrami technicznymi. Maszyna odznacza się wysokim stopniem zwrotności. Niewielki promień skrętu sprawia, że Senatory idealnie sprawdzają się zwłaszcza w warunkach miejskich, gdzie występuje zwarta zabudowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W transporterze zastosowano niezwykle lekkie materiały kompozytowe. Podwozie posiada elementy, które izolują ciepło i hałas. Producent pomyślał również o wysokim komforcie użytkowania Senatora APC, stąd maszyna jest w pełni klimatyzowana. Transporter zbudowano w układzie napędowym 4x4 i może przewozić do 12 osób. Pojazd zapewnia ponadto ochronę przed atakami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi.
Silnik Senatora posiada moc 330 KM. Maszynę można doposażyć w interesujące elementy, podnoszące jej skuteczność na polu walki. Jak podkreślał kilka lat temu serwis Defence 24, bez problemu zamontujemy na niej "wieżę strzelniczą (sterowaną elektrycznie lub mechanicznie), systemy noktowizyjne, łączności satelitarnej czy ostrzegania o opromienieniu laserem, wyrzutnie granatów dymnych, systemy zakłócania łączności radiowej".
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski