Tajemnice Parku Yellowstone. Topniejący lód odsłonił pradawny las

Topniejący lód w Górach Skalistych odkrył starożytne drzewa. Padawny las ukrywał się w ekosystemie Parku Narodowego Yellowstone przez 6 tys. lat. Próbki ukazały jak kształtował się krajobraz i co wpłynęło na charakterystyczne środowisko.

Park Yellowstone- zdjęcie poglądowe.
Park Yellowstone- zdjęcie poglądowe.
Źródło zdjęć: © GETTY | Design Pics Editorial

Roztopiony płat lodowy odsłonił pozostałości prehistorycznego lasu w Parku Narodowym Yellowstone, ujawniając przy okazji jak głębokie zmiany zaszły w tym regionie. Próbki mogą pomóc nam zrozumieć, jak będzie wyglądać przyszłość Ziemii i jakie zmiany zachodziły na naszej planecie przez ostatnie tysiące lat.

Tajemnice prehistorycznego lasu

Próbki z starożytnego lasu sosnowego mają prawie 6 tys. lat. Drzewostan znajdował się u na płaskowyżu Beartooth w Górach Skalistych, na wysokości 3091 metrów. Pozostałości lasu zostały odkryte na wysokości 180 metrów powyżej miejsca gdzie aktualnie znajduje się linia drzew, co wskazuje na zmiany klimatyczne i ochłodzenie klimatu.

W wysokich górach występuje linia drzew, powyżej której warunki będą zbyt trudne do wzrostu. Wyższe temperatury zmniejszają stres środowiskowy, a otoczenie czynią przystępne, umożliwiając tym samym ekspansję roślinności i zalesianie terenów znajdujących się na większych wysokościach. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

SięKlikało 2024: Co Nas Zaskoczyło w Tech w 2024?

Ochłodzenie na półkuli północnej

Las funkcjonował przez długi czas, a jego upadek rozpoczął się 5,5 tys. lat temu. Katastrofa spowodowana była spadkiem temperatur i nieprzystępnymi warunkami środowiska, które wpływały na proces wegetacji. Naukowcy wskazują, że ochłodzenie spowodowane było aktywnością wulkaniczną występującą na półkuli północnej, która przyspieszyła obniżanie się regionu.

Z badań wynika, że temperatury na Płaskowyżu Beartooth były wyższe co powiązane było z rozprzestrzenianiem się drzewostanu wzwyż gór. Naukowcy ustalili, że drzewa prawdopodobnie rosły, gdy średnie temperatury w ciepłym sezonie (od maja do października) wynosiły około 6,2 ° C.

"To dość dramatyczny dowód na zmianę ekosystemu spowodowaną ociepleniem temperatury. To niesamowita historia tego, jak dynamiczne są te systemy" - powiedział w oświadczeniu David McWethy, współautor badania i profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Ziemi w MSU's College of Letters and Science.

Próbki są wyjątkowe, bo rzadko spotyka się tak dobrze zachowany ekosystem. Las zachowany był pod płatem lodowym, a nie płynącym lodowcem, co utrwaliło szczątki i w przyszłości umożliwi badaczom dogłębną analizę, a przy okazji uchyli rąbka tajemnicy o przeszłości naszej planety.

Justyna Waliszewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

wiadomościgeologianauka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)