Szczepionka na MERS skuteczna u myszy. Daje nadzieje na efektywną walkę z COVID-19

Naukowcy z University of Iowa i University of Georgia opracowali szczepionkę, która chroni myszy przez śmiertelną dawką MERS. Jest to wirus podobny do koronawirusa SARS-CoV-2, odpowiadającego za COVID-19.

Szczepionka na MERS skuteczna u myszy. Daje nadzieje na efektywną walkę z COVID-19
Źródło zdjęć: © East News | Jakub Walasek/REPORTER
Karolina Modzelewska

Szczepionka wykorzystuje nieszkodliwego wirusa do dostarczania białka koronawirusa MERS do komórek. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pożądanej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Pozytywne wyniki jej zastosowania u myszy dają nadzieję na opracowanie skutecznej szczepionki na podobne choroby wywoływane koronawirusami, w tym COVID-19.

Nadzieja na stworzenie szczepionki na koronawirusa

Zespół kierowany przez Paula McCraya, z UI Carver College of Medicine i Biao He, z University of Georgia College of Veterinary Medicine podał szczepionkę myszom podatnym na MERS. Szczepionka zawierała nieszkodliwego wirusa paragrypy (PIV5), który transportował białko "skokowe". MERS wykorzystuje je do infekowania komórek. Wszystkie zaszczepione myszy przeżyły śmiertelną dawkę koronawirusa MERS. Całe badanie zostało opisane na łamach czasopisma "mBio".

- Nasze nowe badanie wskazuje, że PIV5 może być użyteczną platformą szczepionkową przeciwko pojawiającym się chorobom koronawirusowym, w tym SARS-CoV-2, wirusowi odpowiadającemu za trwającą pandemię COVID-19 – powiedział McCray, profesor pediatrii z UI. Dodał, że zespół badaczy stosując tę samą metodę, wytypował możliwe drogi tworzenia szczepionki na COVID-19.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

Konieczne jest przeprowadzenie dalszych testów na zwierzętach, aby zweryfikować skuteczność szczepionek opartych na PIV5 w zwalczaniu chorób wywoływanych przez SARS-CoV- 2.

Wysoka skuteczność szczepionki u myszy

Badanie wykazało, że tylko jedna, stosunkowo niska dawka szczepionki podanej donosowo myszom (wdychana przez nos) była wystarczająca, aby w pełni chronić wszystkie leczone myszy przed śmiertelną dawką koronawirusa MERS.

Kiedy naukowcy przeanalizowali odpowiedzi immunologiczne generowane przez szczepionkę, odkryli, że wytwarzane są zarówno przeciwciała, jak i ochronne limfocyty T. Jednak odpowiedź przeciwciał była dość słaba i wydaje się, że działanie ochronne szczepionki najprawdopodobniej wynika z odpowiedzi komórek T w płucach myszy.

Naukowcy zwracają uwagę na kilka czynników, które sprawiają, że PIV5 może odgrywać ważną rolę w tworzeniu szczepionki na COVID-19. Po pierwsze, PIV5 można zastosować u wielu różnych ssaków, w tym u ludzi bez skutków ubocznych w postaci innych chorób. Jest on też badany jako składnik szczepionek na istniejące od dawna choroby układu oddechowego np. grypę czy RSV.

Po drugie, istotne jest, że niewielka dawka szczepionki chroniła myszy przed chorobą, co jest korzystne w przypadku konieczności jej masowego podania. A co najważniejsze, szczepionka weryfikowana w badaniu była najskuteczniejszą, jaką naukowcy dotychczas wykorzystali do zwalczania MERS w zwierzęcych modelach choroby.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

wiadomościkoronawirusCovid-19
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)