Trwa ładowanie...
dpnu9zz

Koronawirus z łatwością atakuje organizm człowieka. Naukowcy wiedzą, dlaczego

Koronawirus SARS-CoV-2 zaatakował już ponad milion ludzi na całym świecie. Wystarczyło mu kilka miesięcy. Dlaczego wirus z taką łatwością przenika do organizmu człowieka? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus z łatwością przenika do organizmu człowieka - to nie przypadek
Koronawirus z łatwością przenika do organizmu człowieka - to nie przypadek (Getty Images)
dpnu9zz

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza na całym świecie. Z dnia na dzień rośnie krzywa liczby nowych przypadków, a więc jest tylko gorzej. Naukowcy stale poszukują zarówno szczepionki, leków jak i cech wirusa, które powodują tak szybkie rozprzestrzenianie choroby COVID-19.

Zdolność koronawirusa do przenikania do ludzkich komórek bierze się z jego charakterystycznej budowy. Białko szczytowe SARS-CoV-2 dużo łatwiej wiąże się z nimi, niż w przypadku jakiegokolwiek spotkanego wcześniej wirusa. A to wszystko przez tzw. "zwarty grzbiet".

Zobacz także: Śledź koronawirusa w Polsce dzięki specjalnej aplikacji

dpnu9zz

Wszystkie koronawirusy łączą się z ludzkimi komórkami poprzez białka szczytowe. Każdy z nich jednak posiada inną strukturę. SARS-CoV-2 z łatwością przenika do ludzkiego organizmu właśnie dzięki swojej budowie. Tak wynika z badań przeprowadzonych w lutym przez grupę naukowców z University of Texas w Austin i National Institutes of Health. Badacze zmapowali strukturę molekularną białka szczytowego nowego koronawirusa.

Koronawirus - kiedy powstanie szczepionka?

Szczepionka na koronawirusa może pojawić się dużo szybciej niż się spodziewano. Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine twierdzą, że pojawi się w kluczowym momencie i pozwoli znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii choroby COVID-19.

Źródło: Livescience

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpnu9zz

Podziel się opinią

Share
dpnu9zz
dpnu9zz
Więcej tematów