Superszybkie pojazdy FV107 Scimitar dla Ukrainy. Należy do nich rekord Guinnessa
Wielka Brytania przekazuje Ukrainie kolejną transzę pojazdów pancernych. Tym razem są to rozpoznawcze, gąsienicowe wozy FV107 Scimitar, dostosowane do walki w mieście i bazujące na konstrukcji, która zapisała na swoim koncie nietypowy rekord. Jakie możliwości oferuje ten sprzęt?
O przekazaniu Scimitarów Ukrainie poinformował w serwisie X Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) – joint venture brytyjskiego koncernu BAE Systems i niemieckiego Rheinmetall.
Jak wynika z prezentacji przygotowanej na odbywające się właśnie w Polsce targi MSPO 2023, obecnym celem RBSL jest dostarczenie brytyjskiej armii nowego czołgu Challenger 3 i bojowego wozu piechoty Boxer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzęt pochodzący z brytyjskich jednostek stacjonujących obecnie na kontynencie europejskim jest remontowany i przygotowywany do transportu – w ciągu miesiąca do przekazania mają być gotowe 23 pojazdy.
Zobacz także: Te czołgi sieją spustoszenie. Ile z nich rozpoznasz?
FV107 Scimitar Mk II - najważniejsze cechy
Są to pojazdy w wariancie FV107 Scimitar Mk II, czyli wersja zmodernizowana pod wpływem doświadczeń z walk w Iraku i Afganistanie. Modernizacja tych pojazdów rozpoczęła się w 2010 roku i polega na dodaniu dodatkowego opancerzenia oraz zwiększeniu odporności na miny.
Uzyskano ją m.in. poprzez przebudowę wnętrza w taki sposób, aby siedzenia załogi nie były połączone z podłogą pojazdu i przenosiły bezpośrednio na siedzącego energii wybuchu. Wprowadzono także szereg drobniejszych usprawnień, zwiększających komfort załogi.
Ważną zmianą jest również zwiększenie niezawodności pojazdów i modernizacja ich podzespołów tak, aby wydłużyć resursy, uprościć obsługę i zmniejszyć jej koszt.
Widoczną, zewnętrzną zmianą jest dodanie otaczającego cały kadłub i wieżę pancerza prętowego – charakterystycznego "grilla" chroniącego przed pociskami kumulacyjnymi i, częściowo, dronami FPV.
Najszybszy czołg świata
FV107 Scimitar to pojazd rozpoznawczy, bazujący na wozie wsparcia ogniowego FV101 Scorpion, nazywanym także lekkim czołgiem. Kluczową różnicą jest uzbrojenie – o ile wycofany już ze służby Scorpion miał w wieży armatę 76 mm, to Scimitar jest uzbrojony w automatyczną, 30-mm armatę L21 RARDEN. Jej efektywność ogranicza brak stabilizacji, co uniemożliwia prowadzenie celnego ognia podczas jazdy.
FV101 Scorpion jest zdobywcą nietypowego rekordu – w 2002 roku trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako "najszybszy produkowany seryjnie czołg", osiągając w warunkach testowych prędkość 82 km/h. Nieoficjalne rekordy tej konstrukcji są jeszcze bardziej imponujące - zaprezentowana w 2016 roku, jordańska wersja Scimitara z nowym silnikiem i uzbrojeniem osiągnęła ponad 90 km/h.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski