Starlink dostarczy internet w kolejnym kraju. Cena zwala z nóg

Starlink dostarczy internet w kolejnym kraju. Cena zwala z nóg

SpaceX Starlink
SpaceX Starlink
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
04.01.2021 08:36, aktualizacja: 03.03.2022 02:34

Wybrani klienci w Wielkiej Brytanii otrzymują testowo dostęp do internetu od Starlink, projekt Elona Muska i SpaceX, którego celem jest dostarczenie szybkiego internetu tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe.

Około 900 satelitów Starlink zostało już wystrzelonych na niską orbitę, jednak to dopiero początek. Docelowo Elon Musk i SpaceX chcą, by było ich prawie 14 tys., dzięki czemu możliwe będzie dostarczenie internetu we wszystkie regiony świata. 

Usługa była od niedawna dostępna w niektórych rejonach USA i Kanady, a teraz pojawi się również w Wielkiej Brytanii. Na razie w fazie testowej i w bardzo wysokiej cenie. Program beta Starlink nazywa się "Better Than Nothing" ("Lepsze to niż, nic") i kosztuje 439 GBP (ponad 2200 zł) za router oraz 89 GBP za miesięczną subskrypcję (ok. 450 zł). Klienci mogą oczekiwać prędkości od 50 Mb/s do 150 Mb/s.

Poza wysoką ceną Starlink wzbudza również wiele kontrowersji wśród naukowców. SpaceX zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by "utrzymywać przestrzeń w czystości", na co wpływa również specjalny system deorbitacji, kiedy poszczególne satelity będą kończyć swój żywot. Szacuje się, że satelity spłoną w atmosferze ziemskiej w ciągu 1-5 lat. 

SpaceX planuje, że w 2021 roku internet od Starlink będzie dostępny na całym świecie. Na jego plus przemawia to, że nie jest ograniczony naziemną infrastrukturą, a jednocześnie zapewnia szybsze łącze niż tradycyjny internet satelitarny. Jednak cena może być zaporowa dla większości osób. 

Pozostaje nam czekać na wprowadzenie usługi w Polsce oraz wierzyć, że Elon Musk spełni swoją obietnicę dotyczącą obniżenia ceny internetu od Starlink.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj

Imperatory 2020
Imperatory 2020© WP
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)