"Smocze drony" wróciły. Na Rosjan spada rzeka roztopionego metalu
Pod koniec 2024 roku pojawiły się nagrania tzw. "smoczych dronów" zasypujące dany obszar termitem zdolnym przepalić pancerz bądź beton. Teraz budzące trwogę u Rosjan drony znowu wróciły. Przedstawiamy, czym one są oraz jak działają.
"Smocze drony" są jednym z najskuteczniejszych metod wykorzystania budzącej kontrowersje broni zapalającej. Zasada polega na wykorzystaniu drona FPV lub większego typu "Baba Jaga" w charakterze nośnika substancji zapalającej, którym może być bomblet wyjęty z bomby kasetowej czy nawet wiadro spawalnicze.
Następnie taki "smoczy dron" po zapaleniu się mieszanki rozrzuca są nad okopami przeciwnika najczęściej ukrytymi w pasie leśnym utrudniającym wykorzystanie zwykłych dronów FPV. Na poniższym nagraniu widać jeden z takich nalotów, po którym jedyne co zostaje to wypalona ziemia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Termit — stare rozwiązanie znane z palenia miast
Termit to środek zapalający, który był często wykorzystywany np. w broni zapalającej podczas II wojny światowej, wskutek którego doszczętnie spłonęło wiele miast. Chemicznie jest to mieszanka sproszkowanego aluminium z tlenkiem żelaza (rdza), wzbogacona o magnez pełniący rolę zapalnika.
Użycie zapalnika jest konieczne, ponieważ zapalanie się termitu wymaga wysokiej temperatury wynoszącej około 1000 stopni Celsjusza, a po zapłonie osiąga on temperatury przekraczające nawet 3000 stopni Celsjusza. Pozwala to na przepalenie nawet grubej warstwy betonu lub pancerza czołgu jeśli tylko w danym miejscu jest dość termitu.
Ponadto podczas intensywnej reakcji chemicznej, stopiony metal zostaje rozpryskany po przylegającym terenie. Warto zaznaczyć, że termitu nie da się ugasić przez odcięcie tlenu, ponieważ ten znajduje się w jego składzie i w zasadzie jedynym sposobem jest poczekanie aż się wypali.
Z kolei próba gaszenia wodą może spowodować jeszcze większe szkody, ponieważ w wyniku ogromnej temperatury może dojść do termicznego rozpadu wody na tlen i wybuchowy wodór.
Zastosowanie termitu należącego do kategorii broni zapalającej jest regulowane przez Konwencję o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, wedle której dopuszcza się jego zastosowanie przeciwko siłom zbrojnym za wyjątkiem terenu zabudowanego, gdzie mogą przebywać cywile.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski