Shahid Soleimani - nowy katamaran rakietowy irańskich Strażników Rewolucji
Irańska marynarka wojenna wzbogaciła się o nowy okręt. Shahid Soleimani to 65-metrowy, rakietowy katamaran, zaprojektowany i zbudowany siłami irańskiego przemysłu. Jego twórcy podkreślają kilka nowatorskich – jak na Iran – rozwiązań. Co ciekawego oferuje ten okręt?
15.09.2022 20:30
Shahid Soleimani już na pierwszy rzut oka wyróżnia się układem konstrukcyjnym katamaranu. Warto zauważyć, że to kolejna jednostka tej wielkości, zbudowana w układzie dwukadłubowym, zastosowanym wcześniej m.in. przez Tajwańczyków w serii korwet rakietowych Tuo Chiang.
Jak podają źródła irańskie, takie rozwiązanie sprawia, że okręt ma mniejszą sygnaturę radarową, a jednocześnie większą dzielność morską, dzięki czemu może działać w niesprzyjających warunkach pogodowych. Jest także zwrotniejszy od jednostek podobnej wielkości zbudowanych w klasycznej, jednokadłubowej konfiguracji.
Silnie uzbrojony katamaran
- To pierwszy opracowany w kraju okręt wojenny Islamskiej Republiki Iranu, który jest wyposażony w systemy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu pionowego startu – powiedział irański generał Mohammad Bagheri komentując najnowszy nabytek floty.
Obok pionowych wyrzutni pocisków przeciwlotniczych okręt ma na pokładzie sześć wyrzutni pocisków przeciwokrętowych. Niewielka, szybka jednostka z silnym uzbrojeniem może być potencjalnym zagrożeniem dla amerykańskich okrętów działających w rejonie Zatoki Perskiej, w tym lotniskowców.
Uzupełnieniem uzbrojenia okrętu jest – prawdopodobnie – 30-mm armata na dziobie, a także cztery działka kalibru 20 mm. Jak zauważa serwis Jane’s, są to prawdopodobnie zmodyfikowane działka pochodzące z trzylufowego M197 kalibru 20 mm, montowanego w irańskich śmigłowcach szturmowych AH-1J.
Okręt jest wyposażony w niewielkie lądowisko (bez hangaru) na rufie, pod którym znajduje się miejsce dla dodatkowej łodzi motorowej.
Okręt Strażników Rewolucji
Shahid Soleimani został nazwany na cześć generała Ghasema Solejmaniego, zabitego przez Amerykanów podczas wizyty w Bagdadzie w 2020 r. Jest to prawdopodobnie pierwszy z serii bojowych katamaranów – zdjęcia satelitarne pokazują bowiem, że w irańskich stoczniach powstają co najmniej dwa inne, podobne okręty.
Irańskie wojsko ma nietypową strukturę – obok armii istnieje bowiem niezależny od niej Korpus Strażników Rewolucji, posiadający własne rodzaje sił zbrojnych, w tym lotnictwo i marynarkę. To właśnie w jej skład wszedł najnowszy irański katamaran.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski