Rozpoznawcze pojazdy Fennek w Ukrainie. Mogą pochodzić z Holandii
W sieci pojawiło się mocno rozmazane zdjęcie, które ma przestawiać pojazd rozpoznawczy Fennek. Wyjaśniamy, skąd mógł się on znaleźć w Ukrainie oraz jakimi możliwościami dysponuje.
17.02.2023 | aktual.: 17.02.2023 15:44
Jak podaje Zespół Badań i Analiz Militarnych, pojazd najprawdopodobniej pochodzi z Holandii, ponieważ te miały być częścią holenderskiego pakietu wparcia dla Ukrainy z 23 grudnia 2022 r. o wartości 2,5 mld euro.
Aktualnie Fenneki są na wyposażeniu Wojsk Lądowych Królestwa Niderlandów (Koninklijke Landmacht), niemieckiej Bundeswehry i w skromnej liczbie są wykorzystywane przez Emirskie Wojska Lądowe Kataru. Katar należy wykluczyć, a Niemcy miały jeszcze jesienią 2022 r. odmawiać możliwości przesłania tych pojazdów Ukrainie ze względu na brak nadwyżek. Pozostają więc jedynie holenderskie Fenneki, o czym wspomina także grupa analityków oryxspioenkop.
Czym jest Fennek i co może dać Ukraińcom?
Pojazdy rozpoznawcze Fennek to wyspecjalizowane konstrukcje do przeprowadzania rozpoznania i nakierowywania na wykryte cele np. ognia artyleryjskiego. Korzenie Fenneka sięgają lat 90. XX wieku i jest on dziełem niemieckiego koncernu Krauss-Maffei Wegmann i już nieistniejącą holenderską firmą SP Aerospace & Vehicle Systems (jej udział przejęła Dutch Defence Vehicle Systems).
Mamy tutaj do czynienia z lekkim pojazdem w okładzie 4x4 o masie do 12 ton mierzącym zaledwie 1,79 m wysokości. Taka wysokość ma ułatwić jego ukrycie w terenie. KMW chwali się, że pojazd ma zapewnić nawet pięciodniową autonomię obserwacji dla trzyosobowej załogi, a zasięg jego działania ma wynosić prawie 1000 km. Z kolei mobilność jest zapewniana przez silnik o mocy 177 kW (237 KM) oraz system regulacji ciśnienia w oponach.
Fennek w służbie Bundeswehry
Fennek może występować w kilku wersjach, z czego w podstawowej zwiadowczej jest wyposażony w teleskopowy maszt o maksymalnej wysokości 3,3 m zawierający głowicę z kamerą dzienną, termowizyjną i dalmierz laserowy. Z kolei do samoobrony służy zdalnie sterowana wieżyczka z karabinem maszynowym lub granatnikiem maszynowym kal. 40 mm.
Inne obejmują go m.in. w roli wozu dowodzenia, platformy przeciwlotniczej wyposażonej w wyrzutnie pocisków FIM-92 Stinger, przeciwpancernej z pociskami Spike-MR lub nawet artylerii krótkiego zasięgu z moździerzem kal. 81 mm.
Fenneki w wersji rozpoznawczej znacznie poprawią możliwości nadzorowania odcinka frontu, na którym są rozstawione i poprawią skuteczność ostrzału artyleryjskiego jeśli np. są sparowane z byłymi holenderskimi armatohaubicami PzH 2000.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski